Çevre Koruma Haftası

 

Çevre Koruma Haftası

Her yılın 05-11 Haziran tarihleri arasında kalan hafta Çevre Koruma Haftasının anlam ve önemi üzerinde durulur. Bu konu okullarda müfredat kapsamında işlenir.

Çevre koruma haftasının anlam ve önemi anlatılırken içinde yaşadığımız ortamın, dağların, ovaların, denizlerin, göllerin çevreyi oluşturduğunu ve bizim çevremizi korumamız gerektiğini anlatılır.

Bir çocuğun eğitimi ailede başlar. Büyüdüğü ailesi de aslında o çocuğun çevresidir. Anne ve baba çocuğun gözünün önünde elindeki çöpü yere atıyor ise o çocuk yere çöp atmayı normal bir durum olarak karşılar ve aynı davranışı tekrar eder.

Çevre Koruma Haftası Nasıl Meydana Çıktı

Yaşadığımız çevrenin hızla kirlenmesi ve önüne geçilemeyecek bir hal alması nedeni ile İsveç’e ait Stockholm şehrinde, 1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre konferansı yapılarak, çözüm bulunamayan çevre sorunları üzerine tartışıldı. Konferans çıktılar göz önünde bulundurularak 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi ve her yıl kutlanmaya başlandı.

Bu gelişmelerin sonucunda Türkiye’de çevre düzenlemeleri, denetlemeleri sebebi ile 1978 yılında Çevre Müsteşarlığı ve Türkiye Çevre Sorunları Vakfı kuruldu. 5-11 Haziran haftası da Çevre Koruma haftası olarak ilan edildi. Bu hafta boyunca okullarda öğretmenler, gazeteler, dergiler hepsi bu konu üzerinde yazılar yayınlayarak öneminden bahsetmeye başladılar ve bu uzun yıllardır da böyle devam eden bir durum.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski