lavabo

 

Lavabo

Lavabo (İngilizce: Sink), el yıkama, bulaşık yıkama ve diğer amaçlarla kullanılan, kase şeklinde bir sıhhi tesisat armatürüdür. Lavabolar, sıcak ve soğuk su sağlayan musluklara sahiptir ve daha hızlı durulama için kullanılacak bir sprey özelliği içerebilir. Mutfak ve banyolarda bulunur. Lavabolar kullanılmış suyu gidermek için bir lavabo süzgeci içerir. Birçokunda ayrıca entegre bir sabunluk bulunabilir. Lavabolar taş, tahta, seramik, somut, bakır, vitre emayı, dökme demir, granit, mermer, nikel, plastik, polyester, porselen, paslanmaz çelik gibi farklı malzemelerden yapılır.

Sink

lavabo ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

(l ince okunur), Fransızca lavabo

1. isim Üzerinde su muslukları bulunan, porselen, emaye, sac vb.nden yapılmış, el, yüz, bulaşık yıkamaya yarar, çukur yer veya eşya:

      "Lavabonun aynasında yorgun bir suratla kendini anlamaya çalışan bu adama bakıyorum." - Ahmet Ümit

2. isim Tuvalet.

3. isim, mecaz Lokanta, gar vb. yerlerde bu düzenin bulunduğu yer.

Kelime Kökeni

Fransızca lavabo "1. Kutsal Perşembe ayininde rahibin ellerini yıkadığı kâse [xvi], 2. el yıkama leğeni [xix]" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince lavabo "yıkayacağım" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince lavare, laut- "yıkamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *law-ā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leuə- kökünden türetilmiştir.

Tarihte En Eski Kaynak

"el yıkama leğeni" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1896) : demir karyolalar, cibinlik, dolap ve lavabo, sandalyeler ]

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski