suma

 

Suma

Suma, üzüm ve incir mayşesinin damıtılmasıyla elde edilen bir içki alkolü. Yapımında genelde üzüm tercih edilir; çünkü incir suması nitelik ve nicelik bakımından önemsizdir. Rakı yapımında da üzüm suması kullanılır. Rakı üretiminde kullanılan suma, üzümün tat ve kokusunu korumak amacıyla hacmen en fazla %94.5 alkole kadar damıtılmalıdır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Yapılışı

Suma yapılışı, damıtılacak kuru üzümlerin şeker oranının yüksek olması önemlidir. Bu nedenle kurutulacak üzümlerin tam olgunluk devrelerinde kurutulmaları ve yayıldıkları yerlerden iyice kurumadan kaldırılmamaları gerekir. Üzüm türünün ve yetiştirildiği bölgenin ekolojik şartlarının bu vasıflar üzerinde önemli etkileri vardır. Fakat, aynı tür üzümde şeker oranı o yılki hava şartlarına göre, örneğin kurak veya yağmurlu yıllarda farklılıklar gösterir. Ayrıca, aynı üzüm türü değişik bölgelerde de içerdiği şeker oranı bakımından farklı olurlar.

Teknik Tanımı

Suma, Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği’nde teknik terimlerle "Türkiye’de üretilen yaş ve/veya kuru üzüm meyvesini, hammadde olarak kullanılması ve üzümün tat ve kokusunu korumak amacıyla ayrımsal distilasyonla hacmen alkol miktarı en fazla %94.5’e kadar sadece Türkiye’de distile edilmesi ile elde edilen üzüm kökenli distilattır." biçiminde tanımlanmıştır.

suma ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, (su'ma), Rumca

İlk damıtılan ve içinde anason bulunmayan rakı.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca súma σούμα  "damıtılmış alkol, anasonsuz rakı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince summa "en üstte kalanlar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince summus "en yüksek, üst" sözcüğünün nötr hal çoğuludur. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sup-mo- kökünden türetilmiştir. Bu kök Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)uper "üst, yukarı" sözcüğünün abartı (superlative) halidir.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Gazı Ayıntap'ta mükemmel bir suma ve rakı fabrikası tesis etmiştir. ]

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski