atari

 

Atari Official 2012 Logo

Atari, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir video oyunu şirketi ve markasıdır. Şirket, 27 Haziran 1972 tarihinde kurulmuş olup günümüzde Atari, SA'nın yan kuruluşudur ve çeşitli konsollar için video oyunları üretmektedir. Şirketin merkezi New York'ta yer almaktadır.

 • Endüstri: Video oyunu
 • Tür: Yan kuruluş
 • Kuruluş: 27 Haziran 1972
 • Kurucu
  • Nolan Bushnell
  • Ted Dabney
 • Genel merkezi: New York, ABD
 • Sahibi: Atari, SA
 • Çalışan sayısı: 11 (2014)
 • Web sitesi: www.atari.com

{tocify} $title={İçindekiler}

Tarihçe

Atari Inc.

Atari ilk olarak Atari, Inc. adıyla 27 Haziran 1972 tarihinde Nolan Bushnell ve Ted Dabney tarafından kurulmuştur. Başlangıçta bir arcade oyunlarda, video oyunu konsolları ve bilgisayarlarda öncü bir şirketti. Şirketin, Pong ve Atari 2600 gibi ürünleri elektronik eğlence endüstrisini 1970'lerden 1980'lerin ortalarına kadar tanımlamaya yardımcı oldu.

Atari 2600
Atari 2600

Atari Corporation

1983 video oyunu krizi sonucunda orijinal Atari Inc. bölündü ve arcade bölümü Atari Games Inc.'e dönüştürüldü. Atari Games, arcade oyunlarında ekli metin "Games" ile birlikte logo ve marka kullanma haklarının yanı sıra, 1972-1984 arcade donanım özelliklerinin haklarını da aldı. Atari Consumer Electronics Division mülkleri sırayla Jack Tramiel'in Tramel Technology Ltd. şirketine satıldı ve daha sonra kendini Atari Corporation olarak değiştirdi. 1996 yılında Atari Corporation, disk sürücüsü üreticisi JT Storage (JTS) ile birleşti ve şirket içinde bir bölüm haline geldi.

Hasbro/Infogrames/Atari, SA

1998'de Hasbro Interactive, ATS Corporation ile ilgili tüm mülklerini JTS'den alarak Atari Interactive adlı yeni bir yan kuruluş kurdu.

Infogrames Entertainment (IESA), 2001 yılında Hasbro Interactive'i satın aldı ve aralıklı olarak Atari markalarını yayınlayan Infogrames Interactive olarak yeniden adlandırdı. Infogrames Interactive, 2003'te Atari Interactive adını aldı ve bir diğer IESA bölümü olan Infogrames Inc. de aynı yıl adını Atari Inc. olarak değiştirdi ve Atari adını ve logosunu yan kuruluşundan lisansladı.

2008 yılında IESA, Atari, Inc.'in hisselerinin tamamını satın alarak tamamıyla sahip olduğu bir bağlı ortaklık haline getirdi. IESA, 2009 yılında kendisini Atari, SA olarak yeniden adlandırdı.

atari ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim

Bilgisayarlarda basit programlarla düzenlenmiş bir oyun türü.

Kelime Kökeni

Atari "video oyunları firması" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1972 Nolan Bushnell ve Ted Dabney, Amer. girişimciler.) Bu sözcük Japonca ataru ""dikkat" veya "nişan al" anlamında emir" sözcüğünden türetilmiştir.

Tarihte En Eski Kaynak

"bilgisayar oyunu" [ m (1986) : Bilgisayar dünyasma Atari sayesinde girdim. Atari, bana kavrama çabukluğu ve pratiklik kazandırdı. ]

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski