yavaş deprem

 

Yavaş deprem
Pozzuoli macellumu. Sütunların alt kısımlarındaki delikler deniz midyelerinden kalma.

Yavaş deprem ya da Bradiseizm (Yunanca: Βραδύς σεισμός) oldukça yavaş gelişme gösteren depremleri tanımlamak için kullanılır. Yavaş depremler sonucu yerkabuğunun belirli kısımları yükselip alçalabilir. Yavaş depremlerin en sıklıkla karşılaşıldığı yer İtalya'da bulunan Flegrei arazisidir. Yavaş depremler genellikle yer kabuğunun altında bulunan magma tabakasının hareket etmesi sonucu meydana gelir. Flegrei arazisinde kıyı şeridi bu etkinin tesiri altında sık sık değişmektedir.

İtalya'nın Pozzuoli şehrinde yavaş depremlerin neticesi olarak 1982-1984 yıllarında 1,5 metrelik hareketlenme yaşanmıştır. 2008'de yıllık değişen muhtelif santimetreler tespit edilmiştir. Yavaş depremler oldukça nadir yıkım ve kayıplara sebep olsa da, belirli bir zaman zarfında yapılarda restore edilme ihtiyacı doğmaktadır.

Yavaş depremin gözlemlenebildiği en önemli örneklerinden birisi Pozzuoli'nin antik macellumudur. Antik şehrin pazar yeri olan macellumun günümüze ulaşan sütunlarında kireçli taşları oyarak yerleşen tuzlu su midyelerinin izleri bulunmaktadır. Bu buluntuya göre pazar yeri antik çağda yavaş depremin neticesi olarak çoktan sular altında kalmış, ancak yeniden yükselerek sulardan arınmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski