bakaç

 

bakaç

bakaç kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

bakaç, -cı

1. isim, fizik Dürbün.

2. isim Vizör.

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü - 1981

Türkçe: 1. vizör, 2. vizör, elektronik vizör, İngilizce: 1. fin- der, viewfinder, focusing tube, optical viewfinder, 2. electronic viewfinder, monitor finder (viewfinder, Fransızca: 1. viseur (optique, de mise au po- int), mültifocal, visograph, chercheur de champ, 2. viseur électronique, Almanca: 1. Sucher, Bildsucher, Motivsucher, Optischersucher, 2. elektronischer Sucher (Bildsucher)

Sinema 1. Alıcıya bağlı ya da alıcıdan ayrı olarak kullanılan, belirli bir merceğe göre görünçlüğün nasıl göründüğünü anlamaya yarayan, değişir odaklı bir mercek dizgesi. TV. 2. Televizyon alıcısında yer alan ve alıcı yönetmeninin görünçlüğü, alıcı merceğinin kapsadığı biçimde görmesini sağlayan mercek dizgesi. (Sinema alıcılarının optik yapıdaki bakacına karşılık televizyon alıcılarının bakaçları elektronik yapıdadır ve gerçekte ufak bir almaç ya da bir denetliktir).

Uygulayım Terimleri Sözlüğü - 1980

Türkçe: vizör, İngilizce: viewfinder, finder, Fransızca: viseur

sinema: Alıcıya bağlı ya da ayrı olarak, belirli bir merceğe göre sahnenin nasıl göründüğünü anlamaya yarayan değişir odaklı mercek dizgesi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski