biçerdöver

 

biçerdöver

Biçerdöver, tahıl hasadında kullanılan ve hasat ve harman işlerini aynı anda yapan bir tarım makinesidir.

John Deere 9880 STS

Tarihi

Biçerdöverler icat edilmeden önce hasat işlemleri insan ve hayvan gücüyle yapılmaktaydı. Sanayi Devrimi ile birlikte tarım alanında da önemli gelişmeler yaşandı ve ilk olarak tarımı kolaylaştıracak küçük aletler ve makineler üretildi. İlk biçerdöver 1835 yılında ABD'de Hiram Moore tarafından icat edildi.

1911 yılında Holt Manufacturing Company ilk motorlu biçerdöveri üretti. I. Dünya Savaşı'nın ortalarında tarım işçisi eksikliğinden dolayı biçerdöverlerin kullanımı yaygınlaştı.

Biçerdöverlerin icadı tarımın köklü bir biçimde değişmesini sağlamıştır ve ekonomik açıdan en önemli emek tasarrufu icatlarından biri olup önemli ölçüde tarımla uğraşan gereken kesimi azaltmıştır.

biçerdöverin parçaları
Bir biçerdöverin parçaları: 1) Döner kanatlar 2) Kesici bariyer 3) Bağlantı burgusu 4) Tahıl konveyörü 5) Taş tutucu 6) Harman tamburu 7) İçbükey 8) Saman yürüteci 9) Tahıl iletme alanı 10) Fan 11) Üst ayarlanabilir elek 12) Alt elek 13) Atık konveyörü 14) Rethreshing of tailings 15) Tahıl burgusu 16) Tahıl deposu 17) Saman kıyıcı 18) Sürücü kabini 19) Motor 20) Boşaltma burgusu 21) Pervane

biçerdöver kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, (biçe'rdöver)

Ekin biçen, döven, taneleri ayıran, samanı deste veya balya durumuna getiren makine.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu - 1963

Fransızca: moisonneuse-batteuse

(tarım)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski