bulaşık deterjanı

 

bulaşık deterjanı

Bulaşık deterjanı bulaşık makinesinde bulaşık yıkamak için yapılmış bir deterjandır. Bulaşık deterjanı, bulaşıkları yıkamak için yapılan sıvı bulaşık temizleyicisinden farklıdır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Kullanımı

Bulaşık makinesini kullanırken, kullanıcı kullanım için özel bir deterjan alır. Tüm deterjanlar, kullanıcının yıkamadan önce bulaşıkları temizlemeden sonra kullanması için tasarlanmıştır. Kullanmak için, kullanıcı, bulaşık makinesinde bulaşıkları makinenin yüzeyine su akışına açık olacak şekilde yerleştirir.

Çoğu bulaşık deterjanı gümüş, pirinç alaşımı, dökme demir, bronz, kalay ve altın yaprağı ile uyumsuzdur. Tek kullanımlık plastiklere, ahşaplara, içi boş tutamaklı bıçaklara ve ince cam eşyalara da zarar verebilirler.

Türleri

En iyi bulaşık deterjanları bulaşıkları temizleyen, durulamadan sonra en az temizleyici bırakan, çeşitli bulaşık yüzeyleri ve yiyecekleri temizlemede çok yönlülüğe sahip olan, kullanımı en kolay ve fiyat için en iyi değerdir. Farklı deterjanların camdan kurutulmuş gıdaları ve pişmiş yapışkan gıdaları tencerelerden çıkarmada ne kadar etkili olduğu konusunda varyasyon vardır. Yıkama sırasında, daha iyi bir deterjan, bulaşmış bulaşıkları önler ve aynı zamanda bulaşıkların mineral birikmesini veya rengini de önleyecektir.

tablet bulaşık deterjanı
tablet bulaşık deterjanı

Bileşenleri

Farklı türde bulaşık deterjanı, farklı bileşen kombinasyonları içerir. Ortak bileşenler şunları içerir:

 • Fosfat - 'Sert su' tipi kireç birikintilerini önlemek için kalsiyum ve magnezyum iyonları iverir. Ekolojik hasara neden olabilirler, bu yüzden kullanımları aşamalı olarak başlatılır. Fosfatsız deterjanlar çevre dostu deterjanlar olarak satılmaktadır.
 • Oksijen bazlı ağartma maddeleri veya çamaşır suyu (eski tip tozlar ve sıvılar klor bazlı ağartma maddeleri içerir)
 • İyonik olmayan yüzey aktif maddeler - Suyun yüzey gerilimini azaltır, yağ, lipid içeren gıda maddelerini emülsiye eder, kurutmada damlacık lekelerini önler.
 • Alkali tuzlar - bunlar eski ve orijinal tarz bulaşık makinesi deterjan tozlarında temel bir bileşendir. Yüksek alkali tuzlar grese saldırır ve çözülür, ancak yutulursa aşırı derecede koroziftir. Kullanılan tuzlar metasilikatlar, alkali metal hidroksitler (sodyum hidroksit), sodyum karbonat vb-dır.
 • Enzimler - protein bazlı gıda birikintilerini ve muhtemelen yağ, lipit birikimini parçalar. Proteazlar bunu proteinleri daha kolay yıkanabilen daha küçük peptitlere bölerek yaparlar.
 • Anti-korozyon madde (ler) - çoğu zaman sodyum silikat, bu bulaşık makinesi bileşenlerinin korozyonunu önler.
 • Köpük önleyici maddeler - köpük, yıkama işlemine müdahale eder.
 • Sırlı seramiklerden sır ve desen çıkarılmasını yavaşlatmak için katkı maddeleri
 • Parfüm
 • Anti-caking maddeleri (granüller)
 • Nişastalar (tablet bazlı deterjanlarda)
 • Jelleştirici ajanlar (sıvı / jel esaslı deterjanlarda)
 • Kum (ucuz toz deterjanlar)

Bulaşık makinesi deterjanları güçlü bir alkalidir (bazik). Ucuz tozlar kum içerebilir. Bu gibi deterjanlar bulaşıkları ve bulaşık makinesine zarar verebilir. Toz halindeki deterjanların Çin desenlerinde solmaya neden olması daha olasıdır.

Bulaşık makineleri için eski tarz deterjanların yanı sıra biyolojik olarak çözünebilen deterjanlar da bulunmaktadır. Bu deterjanlar geleneksel deterjanlara göre daha çevre dostu olabilir. Elde bulaşık deterjanı bulaşık makinesinden sızacak büyük bir köpük oluşturur.

Durulama yardımcısı (bazen durulama ajanı olarak adlandırılır) yüzey aktif maddeler içerir ve damlacık oluşumunu önlemek için Marangoni stresi kullanır, böylece su damlacıklar oluşturmak yerine ince tabakalarda yüzeylerden akar.

Bunu kullanmanın yararları, cam malzeme üzerinde "lekelenmeyi" önlemesi ve ayrıca kurumaya daha az su kalması nedeniyle kurutma performansını iyileştirmesidir. Daha ince bir su tabakası, aynı hacimde bir damlacıktan çok daha geniş bir yüzey alanına sahiptir, bu da su moleküllerinin buharlaşmasının olasılığını arttırır.

bulaşık deterjanı hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

isim

Bulaşık yıkarken kullanılan toz, sıvı veya krem biçimindeki temizleme maddesi:

      "Doğru ama çamaşır deterjanı değil, bulaşık deterjanıydı, çünkü o zamanlar Türkiye’de bulaşık deterjanı bulunmuyordu." - Yiğit Bener

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski