büfe

 

büfe

büfe kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

Fransızca buffet

1. isim Evlerde içine yemek takımlarının konduğu dolap.

2. isim Toplantılarda yiyecek ve içeceklerin konulduğu masa:

      "Kadınlar büfeye gidip bir şey yemek için bile kımıldamıyorlardı." - Falih Rıfkı Atay

3. isim Yiyecek, içecek, gazete, dergi vb.nin satıldığı küçük dükkân:

      "Ben köşedeki büfeden size sandviç getirebilirim." - Peyami Safa

Kelime Kökeni

Fransızca buffet "1. üzerinde yiyecek ve içeceklerin sergilendiği masa, 2. bir tür yemek odası dolabı, 3. tren istasyonlarında yiyecek satılan yer [xix], çerez ve meşrubat dükkânı [xx] " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür dolap" [ Ahmet Mithat Ef. (1881) ]

"yiyecek ve meşrubat satılan tezgâh" [ Ahmet Mithat Ef. (1888) ]

1 Yorumlar

 1. https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjNwLwTK0_u4muqDND6A1XDXhmwo23hrxJlHIy0PjeY6NNyjFQQQfkVpV_miC8BlN3SNk-UpoY25EC0fRdnkr_JauKQnvXeiDWyVprYs64IeXn2EzYjwqf_t9ECH5vEkjQF_MDHShsdA810RW8ZWG8X0zivRdl4NEbPZ6serxm_cBxxjwNT39HKCx4vxiw/s2048/b%C3%BCfe.jpg

  Büfe, yiyecek, içecek, gazete, dergi, bilet ve turistik hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkândır. Batı dillerinde kiosk olarak kullanılır ve kökeni Türkçedeki köşk ile Farçadaki kūshk kelimesine dayanır.

  Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde daha çok insan trafiğinin olduğu bölgelerde bulunurlar. Hızlı alışverişi yapılabilecek ve anlık ya da günlük ihtiyaçları karşılayacak ticari malların satıldığı ticarethanelerdir. Özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerin tarihi mekanlarında o şehirle ya da yakınında bulundukları tarihi mekan ile ilgili turistik hediyelik eşyalar da satılır.

  Türkiye'de yapılan, bilimsel olmayan ve ticari bir araştırmaya göre Türkiye'de bu tipden 18.000 ile 20.000 arası ticari işyeri olduğu ve buralarda 75.000 civarında kişi çalıştığı belirtilmektedir.

  Genel amaçlı olanlarının yanında sadece belli bir satış tipine odaklı olan büfeler de mevcuttur. Bunlara örnek olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Halk Ekmek A.Ş.'nin Halk ekmek ya da daha çok basın ile ilgili çalışan ve gazete ve dergi satan gazete büfeleri örnek verilebilir.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski