cırtcırt

 

cırtcırt

Cırtcırt, elbise, ayakkabı kenarlarını ve başka birçok şeyi bitişik tutmaya yarayan, bir tarafta minik esnek kancalar ve öbür tarafta da sayısız minik ve esnek halkacıklardan oluşan düzenektir. Suni malzemelerden üretilir, biri kancalı diğeri halkalı birbirine tutunan kumaş şeritler halinde satılır. Adını açılırken çıkarttığı sesten almıştır.

Cırtcırtı 1941 yılında İsviçreli mühendis George de Mestral bazı yabani otların tohumlarının sürtünerek geçen hayvanların kürklerine ve insanların elbiselerine yapıştığını görüp, bu yapışmanın ısrarcı kuvvetinden esinlenip icat etmiştir. Mestral'in on yıllık bir çalışma sonunda 1955 yılında aldığı cırtcırt patentinin 1978 de korunma süresinin dolması üzerine ilk üretici Velcrodan başkaları da üretmeye başlamıştır. Artık 300 den fazla cırtcırt markası bulunmaktadır.

Yeni çıkan çeşitleri arasında ses çıkartmayanları, ya da çıtçıt gibi tutunmanın tam olduğunu belirten bir ses çıkaranları ve çok kuvvetli tutanları vardır.

kancalı şerit
kancalı şerit

halkalı şerit
halkalı şerit

Kancalı ve halkalı şeritlerin birbirine tutunuşunun mikroskopta görünüşü
Kancalı ve halkalı şeritlerin birbirine tutunuşunun mikroskopta görünüşü

Cırtcırt kancaları
Cırtcırt kancaları

Arctium minus kancası
Arctium minus kancası

cırtcırt kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim

Ayakkabı, kumaş vb.nde iki parçanın üst üste birbirine yapışmasını sağlayan, bir tarafta esnek kancalar, öbür tarafta esnek halkacıklardan oluşan kumaş şerit; cırt (II).

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski