mızrak

 

mızrak

mızrak kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

mızrak, -ğı

Arapça mizrāḳ

1. isim Uzun saplı, sivri demir uçlu silah:

      "Düzgün ağaç dallarından yaptıkları mızrakları at kıllarıyla süslemişlerdi." - İhsan Oktay Anar

2. isim, spor Atletizmde kullanılan, tek elle savrulan bir alet.

Kelime Kökeni

Arapça zrḳ kökünden gelen mizraḳ مزرق  "saplama ve batırma aracı, kargı, süngü" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için zerk maddesine bakınız.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mesud b. Ahmed, Süheyl ü Nevbahar (1350) ]

1 Yorumlar

 1. Mızrak; tahta saplı, sivri uçlu, avcılıkta ve savaşta kullanılan antik bir silahtır. Ucundaki sivriltilmiş sert uç (taş, kemik, ateşte sertleştirilmiş ahşap ya da metal), tahta sapa eklenmiştir. En sık görülen mızrak başı bıçak şeklindedir. Uzun ince silahlar arasında en yaygını mızraktır ve uzun mızrak, kargı, teber gibi silahların da atası olarak nitelendirilir.

  Hafif veya ağır olup elle, dururken, koşarak veya fırlatıcı ile atılır. Mekaniğe göre mızrak fırlatmada hızın yarısını son el hareketi yapar. Askerlikte ve avcılıkta eski çağlarda kullanılan mızrak, cirit adıyla Olimpiyat Oyunlarına da girmiştir.

  Yunanların, Büyük İskender döneminde kullanıldıkları bilinen boyu üç buçuk metreye ulaşan atları devirmekte kullanılan mızrak türü genellikle gümüş mızrakçılarca kullanılıp çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Günümüzden 30 bin yıl önce bulunduğu tahmin edilmektedir.

  Yakından hedefe mızrağın sivri ucunu batırarak veya uzaklardan hedefe hareket halinde ya da sabitken atılırdı.

  https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiPiwtgQk_5i43EeGENy4C0Yt9oVqkEIteKTduZAP50Cj_wS9hTx5NvDLFWjguAl9KySl3o_It8F6G_m7Gs6TeftSfRTIodV2wMYqcbKkzcpkBvn9NyXqw8nXSAzG6DymZwXuQ-gsRqm1g9x2pjGVl0K5hAPbnm42Tru8JD7_Y6muofTRhfdVfhwN_6b7M/s3072/M%C4%B1zrakl%C4%B1%20Amazon%20Kad%C4%B1n%C4%B1.jpg
  Samsun'daki Amazon Adası'ndaki yer alan mızraklı Amazon savaşçısı heykeli.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski