üvey anne

 

üvey anne

üvey anne ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

1. isim Öz olmayan anne; analık, üvey ana, cicianne:

      "Çocukluğumun en derin, en sürekli, en ihtiraslı sevgisini bana telkin eden bu üvey annemdi." - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

2. isim, mecaz Çocuğuna kötü davranan anne.

1 Yorumlar

 1. Üvey anne, bir kişinin biyolojik annesi olmayan ve genellikle babasıyla evlenen kadını ifade eder. Bu terim aynı zamanda, çocuğuna iyi davranmayan bir kadını tarif etmek için de mecazi olarak kullanılabilir.

  Kültür
  Üvey ebeveynler (çoğunlukla üvey anneler), "kötü üvey anne" karakterini çevreleyen damgalama nedeniyle bazı toplumsal zorluklarla da karşı karşıya kalabilirler. Morello, geçmişte bu karakterin popülerleştirilmesinin üvey annelere yönelik bir damgalama oluşturduğunu ve bu durumun günümüzde hala sorun yarattığını belirtiyor. Bu damgalamanın varlığ, üvey annelerin özsaygısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

  Kurgu
  Kurgusal eserlerde (roman, tiyatro, vb.) üvey anneler genellikle kötü karakterler olarak tasvir edilirler. Kötü üvey anne karakteri, peri masallarında y sıkça işlenir. En ünlü örnekleri Külkedisi, Pamuk Prenses ve Hansel ve Gretel'dir.

  Klasik Edebiyat
  Yunanca
  Alcestis
  MÖ 438: Ölen biyolojik anne, çocuklarının bir üvey anne tarafından kötü muamele görmesinden korktuğu için kocasının yeniden evlenmemesini diler.

  Hippolitus
  MÖ 428: Üvey anne, üvey oğluna olan şehvetinin peşinden gitmemek için intihar eder ve üvey oğlunun kendisine tecavüz ettiğini iddia eden sahte bir not bırakır.'

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski