evrak çantası

 

evrak çantası

evrak çantası ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

İçinde belge veya dosya bulunan ve taşınabilen, kösele, deri, kumaş vb. yapılan özel kap; cilbent, serviyet:

      "Evrak çantası içinden türlü türlü renklerde birtakım kâğıtlar çıkarıp göstererek ilave etti." - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

1 Yorumlar

  1. Bir evrak çantası, dar sert taraflı kutu şeklinde olan, çoğunlukla belge taşımak için kullanılan ve bir tutamağı olan bir çantadır. Avukatlar genellikle mahkemeye belgeler sunmak için evrak çantası kullanırlar. Ataşe (askerî ataşe, kültürel ataşe), diplomat, konsolos, memur, iş adamları ve diğer beyaz yakalı çalışanlar da kağıt taşımak için evrak çantalarını kullanırlar. Ayrıca 1980'lerden beri dizüstü bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar gibi elektronik cihazların taşınmasında yaygın olarak kullanılır. Bazı evrak çantaları sadece bir ana iç alana sahipken, diğerleri alt bölümler, akordeon bölümleri, küçük cepler de içerebilir. Evrak çantaları deri, vinil, dayanıklı kumaş, ince metal (alüminyum gibi) veya plastikten yapılabilir. Deri, vinil veya kumaş evrak çantaları, ana saklama alanına ek olarak dışarıdan erişilebilen ceplere veya kılıflara sahip olabilir. Kumaştan yapılmış bazı evrak çantalarının omuz askısı olabilir. Evrak çantalarında genellikle içerikleri korumak için bir kilit bulunur. Daha yakın zamanlarda, evrak çantaları, dizüstü bilgisayarları korumak için yastıklı iç keselere sahip olabilir.

    Evrak çantaları, on dördüncü yüzyılda para ve değerli eşya taşımak için kullanılan topaklı el çantasının ardılıdır. "Bütçe" mali teriminin kaynağı olarak da adlandırıldı.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski