Pi (Tanhu)

 

Pi (Tanhu)


Pi (Çince: 比 ; pinyin: bǐ, tam adı: 醢落尸逐鞮單于, pinyin: hǎiluòshīzhúdī chányú, taht: MS 48 - MS 56), Güney Hiung-nu'nun tanhu (Güney Tanfu 南單于 nán chán yú). Doğu Hiung-nu'nun Vuçulu Joti Tanhu (烏珠留若鞮單于 pinyin: wūzhūliúruòdī chányú)'nun oğlu ve Ho-han-ye Tanhu (呼韓邪單于 hūhánxié chányú)’nun torunu.

İlk yıllarında Rizhu Kral (日逐王: rìzhú wáng) adını kullanıyordu. MS 46 yılında Panu (蒲奴單于 púnú chányú) tanhu olduğunda bunu kabul edemeyerek çok kızmıştı. Aynı yıl Hiung-nu kıtlık ve bulaşıcı hastalıklarından dolayı nüsufunun üçte ikisini kaybetmişti. Han Hanedanı’nın bu faciadan istifade ederek Hiung-nu’ya saldıracağını öngören Panu, Han’a temsilciyi yollayarak barışı istemişti.

MS 47 yılında Pi de gizlice bir Çinli’yi Han’a yollamış ve Hiung-nu’nun haritasını vererek desteğini istemişti. Panu Pi'ye karşı askerleri yollamış fakat Pi’nin askerlerin güçlü olduğunu görünce geri çekilmişti.

MS 48 yılının bahar mevsiminde Hiung-nu’nun 8 boyunun önde gelenler anlaşarak Pi’yi tanhu olarak seçmişti.

Aynı yılın Aralık ayında Pi bağımsızlığını ilan ederek dedesinin adı olan "Ho-han-ye"'yi kullanmaya başlamıştı. Böylece Hiung-nu ikiye bölünmüş oldu. Pi’nin yaklaşık 40.000 kişiyle birlikte güneye kayarak kurduğu ülkesine Güney Hiung-nu ve Pi’ye de Güney Tanhu derlerdi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski