Ernest Renan

 

Renan'ın Antoine Samuel Adam-Salomon tarrafından çekilmiş bir portresi, 1876-84

Ernest Renan (d. 28 Şubat 1823, ö. 2 Ekim 1892) Fransız filozof, tarihçi ve filolog. Erken Hristiyanlık tarihi ve siyasi teoriler üzerine etkili tarihi araştırmaları ile tanınmıştır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

  • Tam adı: Joseph Ernest Renan
  • Doğum tarihi: 28 Şubat 1823
  • Doğum yeri: Tréguier, Bretonya, Fransa
  • Ölüm tarihi: 2 Ekim 1892 (69 yaşında)
  • Ölüm yeri: Paris, Fransa
  • Çağı: 19. yüzyıl felsefesi
  • Bölgesi: Batı felsefesi

Ernest Renan'ın imzası
Ernest Renan'ın imzası

Hayatı

Ailesi ve doğumu

Breton ahalinin çoğunlukta olduğu Fransa'nın kuzey batısındaki Brittany bölgesindeki liman kasabası Tréguier'de doğdu. Ateşli bir Cumhuriyetçi filika kaptanı balıkçı olan babası komşu kasaba Lannion'dan kraliyetçi bir tüccarın kızı ile evlenmişti. Renan beş yaşındayken babası öldüğünde 12 yaş büyük ablası Henriette ailenin moral kaynağı oldu. Ablasının Tréguier'de bir kız okulunda öğretmenlik yapabilmek için boşuna çabaları sonuç vermeyince yatılı bir kız okulunda öğretmenlik yapmak için Paris'e gitti. Öğrencileri arasında Ahmet Ağaoğlu da bulunmaktadır.

Eğitimi

Renan doğduğu kasabadaki papaz ilahiyat okuluna gitti. Papaz okulunda öğretmenleri kendisi hakkında uysal, sabırlı, gayretli, özenli ve eksiksiz diye not tutmuşlardı. Rahipler ona matematik ve Latince öğretirken annesi onun eğitimini tamamlamıştı.Renan'ın annesi cetleri Bordo'dan göç etmiş olan yarı Breton'du. Renan, kendisinin Gaskon ve Breton tabiatının tamamen iki farklı kutupta olduğunu söylerdi.

1838 yılının yazında, Renan Tréguier kolejindeki bütün ödülleri kazandı. Kız kardeşi öğretmenlik yaptığı okulunu doktoruna kardeşinden bahsetti, o da aristokrasi ile rahipler arasında arkadaşlık teşkil etmeyi amaçlayan genç Katolik asillerin ve en başarılı öğrencilerin alındığı Aziz Nicholas du Chardonnet papaz okulunun idaresi görevindeki Félix Antoine Philibert Dupanloup'a söyledi. Dupanloup, henüz sadece 15 yaşında olan ve hiç Britanny dışına çıkmamış olan Renan için gönderildi. Din ona Tréguier ve Paris'dekinden tamamen farklı göründü. Başkentin yüzeysel, parlak sözde bilimsel Katolikliği Breton ustalarının sade inancını kabul eden Renan'ı tatmin etmedi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski