agalmatophilia

 

agalmatophilia

Agalmatophilia (Yunan agalma "heykelinden" ve -philia φιλία = aşk), bir heykele, oyuncak bebeğe, mankene veya diğer benzer figüratif nesneye cinsel çekicilik içeren bir parafilidir. Çekim, nesneyle gerçek cinsel temas arzusunu, tercih edilen nesnenin canlı veya cansız bir örneğiyle cinsel (veya cinsel olmayan) karşılaşma fantezisini, bu tür nesneler arasındaki karşılaşmaları izleme eylemini veya kazanılan cinsel zevki içerebilir. dönüştürülme veya bir başkasını tercih edilen nesneye dönüştürme düşüncelerinden. Agalmatophilia may da kapsayacak Pygmalionism (gelen efsane ait Pygmalion kişinin kendi yaratılış bir nesne için sevgi gösterir). Agalmatophilia, Nesne cinselliğinin bir biçimidir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Klinik çalışma

Agalmatophilia, onsekizinci yüzyılın sonları ve on dokuzuncu yüzyıl hukuk tıbbında yaygın olarak kabul edilen, heykel-erotikleştirmenin tıbbileştirilmesi için yirminci yüzyıl terimidir. Gerçek tarihsel vakalar azdır. Krafft-Ebing, 1877'de Venus de Milo'nun bir heykeline aşık olan ve onunla cinsel ilişkiye girmeye çalışırken keşfedilen bir bahçıvan vakasını kaydetti.

Fantezi, dönüşüm, rol yapma

Bazı bireyler için önemli bir fantezi, tercih edilen nesneye (bir heykel gibi) dönüştürülmek ve ilişkili bir hareketsizlik veya felç durumu yaşamaktır. Bu tür fanteziler, rol oynamaya ve "lastik oyuncak bebek" veya "lateks oyuncak bebek" gibi görünen veya bir heykelin içine hapsolup bir müzede sergilenmekten hoşlanan fetişistler tarafından kullanılan kendi kendine uydurulmuş terim olarak genişletilebilir.

Sanatta

Cinselleştirilmiş yaşam boyu bebekler, Hans Bellmer, Bernard Faucon, Helmut Newton, Morton Bartlett, Katan Amano, Kishin Shinoyama ve Ryoichi Yoshida gibi ünlü sanat fotoğrafçılarının çalışmalarında kapsamlı bir şekilde yer aldı.

Agalmatophilia, Luis Buñuel'in, kadın kahramanın bir heykelin ayak parmağını emdiği L'Âge d'Or'da belirgin bir şekilde öne çıkıyor; Hollandalı yazar Jan Wolkers'ın Kort Amerikaans ("Crew Cut") (1962) adlı romanında (ve aynı adlı film, 1979'dan kalma roman), burada ana karakter (Derek de Lint'in oynadığı filmde) bir alçı gövdeye ilgi duyar ve nihayetinde seks yaparken yakalanır; Tarsem Singh'in gerilim filmi The Cell'de (2000) kurbanlarının bedenlerini beyazlatarak oyuncak bebeklere benzeyen bir seri katili anlatıyor.

Romantik komedi filmi Mannequin (1987), bir mağazada bulduğu hareketli bir mankenle ilişkisi olan bir vitrin tasarımcısını konu alıyor.

Süper kahraman web televizyon dizisi The Umbrella Academy'deki (2019) Beş Numaralı karakter, Dolores adlı bir mankene aşık oluyor.

Ayrıca bakınız

  • Doll fetish
  • Gynoid
  • Human furniture
  • Living statue
  • Objectum
  • Robot fetishism
  • Sex doll
  • Sexual objectification
  • Tableau vivant


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski