oral seks

Oral seks veya ağızdan ilişki, bir cinsel ilişki türüdür. Oral yoldan yapılan cinsel ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Erekt haldeki penis, uyarılmış bir vajina ya da anüsün; ağızla birleşmesi eylemi için kullanılır. Tarih boyunca hemen her toplumda heteroseksüel ve eşcinsel insanlar tarafından uygulanmıştır.

Oral seks günümüzde normal cinselliğin sınırları içinde kabul edilmektedir. Hem cinsel ilişki öncesi aşk oyunlarının bir parçası olarak, hem de kendisi başlı başına bir cinsel etkinlik olarak uygulanabilen oral seks, insanların en çok zevk aldıkları cinsel etkinlikler içinde üst sıralarda yer almaktadır. Bulaşıcı hastalıklar ve gebeliğin son dönemi gibi istisnai durumlar hariç tutulacak olursa, oral seks yapmak için hiçbir engel ve sakınca yoktur. Çok nadir olmakla beraber herpes virüsü kapılabilir fakat virüs bulaşsa dahi çoğu kişi hastalığın bir yan etkisini veya zararını görmez.

Genellikle partnere oral seks yapmak yerine, partner tarafından kendisine oral seks yapılması daha çok talep edilmektedir. Cinsel organları ağızla uyarılan kişi direkt cinsel bir haz alırken, ağzını kullanan kişi ise partnerine verdiği zevkten etkilenerek dolaylı yoldan bir doyum elde etmektedir. Öte yandan, 69 pozisyonu ile her iki partnerin de cinsel haz alması mümkündür. Bunun yanında bazı insanlar için partnerin cinsel organlarının tat ve kokusundan alınan haz da oral seks yapmanın verdiği doyumu arttırabilmektedir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Türleri

Fellatio

    Ana madde: Fellatio

Fellatio (Latince: fellare; emmek), halk arasında argo tabirle bilinen ismiyle sakso, erkek cinsel organlarının ağızla uyarılması ve erkeğin boşalmasıdır. Eğer fellatio kendi başına yapılırsa, eyleme autofellatio denir. Ağız uyarısı yeterince etkili ve uzun yapılırsa orgazm kaçınılmazdır. Erkekte bulaşıcı bir hastalık olmamak kaydıyla, ağza boşalmanın bilinen bir zararı yoktur.

Oral seks gerçekleştiren bir kadın
Oral seks gerçekleştiren bir kadın


Cunnilingus

    Ana madde: Cunnilingus

Cunnilingus (Latince cunny: vulva, lingere: yalamak) kadın cinsel organlarının ağızla uyarılmasıdır. Kadınların büyük birçoğu özellikle klitoris ve çevresinin ağızla uyarılmasından büyük haz duyarlar ve bu yolla kolayca uyarılabilirler. Eğer cunnilingus kendi başına yapılırsa, eyleme autocunnilingus denir. Ağız uyarısıyla kolayca orgazma ulaşabilecekleri halde birçok kadın, cinsel bölgelerinin kokusu ve tadının partnerinin hoşuna gitmeyebileceğini düşünebilir bu yüzden bazı durumlarda kadınlar kendilerine oral seks yapılmasını istemeyebilir.

Cunnilingus
Cunnilingus

Anilingus

    Ana madde: Anilingus

Partnerin anal bölgesinin, oral yollarla yalanması eylemidir. Lezbiyen ilişkilerde yaygın olmakla beraber, ön sevişme esnasında da uygulanmaktadır.

69

    Ana madde: 69 (seks pozisyonu)

İki tarafın da aynı anda zevk alması için geliştirilmiş olan cinsel ilişki pozisyonu olan 69 ise partnerlerin birbirlerine aynı anda oral seks yapması demektir. Birinin düz olarak yatıp diğerinin onun tam tersi yönünde üzerine uzanmasıyla mümkün olabilen bu pozisyon zor fakat zevk vericidir.

Diğer pozisyonlar

Bu 4 oral seks pozisyonu dışında yaygın olan bazı pozisyonlar da mevcuttur. Örneğin erkeğin ayakta durup, oral seks uyguladığı kişinin yerde oturması, erkeğin diz çöküp oral seks uyguladığı kişinin başını eliyle tutup penisinin uyarılması vb.

Dinlerde oral seks

Oral seks İbrahimî dinlerde tartışmalı konularından biri olmuştur.

İslam

Mezhepler arasında çeşitli görüş farklılıkları olsa da baskın olan görüş bunda bir beis olmayacağı ve evlilik içi cinsel ilişkide bunun serbest olduğudur. Hanefi mezhebine göre çiftlerin birbirlerinden faydalanmaları müşterektir. Dolayısıyla birbirlerinin cinsel uzuvlarına dokunmaları tabiidir. Ancak birtakım Hanefi alimlere göre de bir erkeğin penisini kadının ağzına sokması mekruh kabul edilmiştir. Din bilginleri bu yorumu yaparken, ağzın, İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ın okuma mahalli olduğunu ve oraya erkeklik uzvunun girmesinin hoş olmadığını ileri sürerler. Kur'an'da oral seks konusunda herhangi bir ifade yer almazken, mezhepler hadis ve sünnetler ışığında bu konuda hüküm verirler. Şafii mezhebi ise oral seks konusunda Hanefi mezhebine göre daha geniş bir yorum getirip bunda hiçbir sakınca görmemiştir. Anal ilişki dışında her türlü cinsel yol caiz görülmüştür.

Hristiyanlık

Katoliklere göre oral seks hoş olmayan bir davranıştır. Doğaya aykırı olduğu için kınanır. Diğer Hristiyan mezhepler net bir vurgu yapmamakla birlikte bireyleri kendi vicdanlarına bırakmıştır. Eşler kendileri arasında anlaşma yolunu seçtiği takdirde oral seks gayet normal bir davranıştır ve İncil buna yasak getirmez. Reformcular oral seksin homoseksüel açıdan yasak olduğunu düşünür, eşler arasında serbestiyete vurgu yapar.

Yahudilik

Yahudiliğe göre tohumun yani spermin boşa akıtılması yasaktır. Cinsellik sadece üreme amaçlıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski