69 (seks pozisyonu)

 

69 altmış dokuz (seks pozisyonu)
Félicien Rops tarafından Le Diable au Corps için yapılan gravür sanatı, 1865

Altmış dokuz, sayı ile gösterimi ile 69, partnerlerin ikisinin de genital organlarının birbirinin ağzına gelecek şekilde hizalayarak birbirlerine eş zamanlı bir şekilde oral seks yaptıkları seks pozisyonu çeşididir. Partnerler bu şekilde karşılıklı olarak 69 sayısındaki 6 ve 9 numaraları gibi ters çevrili olarak dururlar. Bu pozisyon her türlü cinsiyet kombinasyonu için uygulanabilir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Yöntem

69 pozisyonunun çeşitlerine, karşılıklı yapılan anilingus ve parmaklar vesilesiyle yapılan anüs veya vajina penetrasyonu da dahildir. 69, partnerlerin yanlamasına yatmasıyla, nispeten daha rahat bir şekilde de uygulanabilir.

Altmış dokuz esnasında partnerler eş zamanlı olarak cinsel uyarılma yaşasalar da, kendini tatmin etmeye odaklanan bir partner için bu pozisyon dikkat dağıtıcı olabilir. Birbirlerine yakın olmayan boy ölçülerine sahip partnerler için bu pozisyon kullanışsız olabilir.

Tarihi

Antik Çin sembolü Yin ile Yang (erkek&kadın) ile bu pozisyon, bir benzerlik gösterebilir. Fransızcadaki “soixante-neuf” (69) terimi bilinen ilk şekliyle, 1790'ların Fransa'sında yayınlanan, Fransız Devrimi'nin ilk liderlerinden Matmazel Théroigne de Méricourt'ya adanan Fahişenin Kateşizmi eserinde bahsedilmektedir.

Altmış dokuzun ilk olarak açık bir şekildeki tasviri, Münih Müzesinde (Deutsches Museum) yer alan antik bir yağ lambası üzerinde, erkeğin üzerinde yatan kadın şeklinde bulunur ve bu lambanın ilk imitasyonu Dr. Gaston Vorberg’in Die Erotik der Antiken in Kleinkunst und Keramik (Münih, 1921) portfolyosunda üretilmiştir. Dr. Vorberg bu eserin Roma dönemine ait olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca, altmış dokuzu tasvir eden başka bir eser Hindistan'ın Mumbai şehrinin yanındaki Elephanta Adası'nda yer alan bir Hindu tapınağında bulunmuştur. Bu eser, ayakta duran bir erkek ve bacaklarıyla onun omuzlarından sarkan bir kadın heykelidir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski