striptiz

 

striptiz

Striptiz, (orj. köken: İngilizce strip-tease) gece kulüplerinde, pavyonlarda genç bir kadın oyuncunun müzik eşliğinde dans edip soyunarak yaptığı gösteri olarak nitelendirilir. Striptiz gösterileri, şu anda striptiz kulüplerinde ve publarda (özellikle Birleşik Krallık'ta) yapılmaktadır. Özellikle striptizin yapıldığı yerlerde ortamdaki ışık loş ve müzik ağırdır. Sandalye gibi eşyalar bu gösterilerde kullanılan araçlardır. Sahnede soyunma modasının 1895'te Paris'te Divan japonais adlı gösteride Moreno de Blansac tarafından uygulandığı sanılmaktadır. İlk zamanlarda kabarelerde yapılan bu gösterilerde sadece Mata Hari ve Dita Von Teese gibi birkaç kişi ünlendi. ABD'de 1930'lu yıllardan itibaren burlesk adı altında yaygınlık kazandı. 1935'te tekrar Avrupa'ya geldi ve 1955'te yaygınlaştı. Sinemada ise Gilda, Rita Hayworth, Brigitte Bardot ve Jeanne Moreau yaptıkları striptiz sahneleri ile akıllarda kaldı. Kadın oyuncuların şovlarının dışında, kadınlara ve eşcinsel erkeklere yönelik erkek dansçıların olduğu striptiz gösterileride mevcuttur.

TDK sözlük anlamı nedir?

isim, (stri'ptiz), İngilizce strip-tease

Genellikle gece kulüplerinde, pavyonlarda genç bir kadın oyuncunun müzik eşliğinde dans edip soyunarak yaptığı gösteri:

      "Vals, kankan ve striptiz devri böylece sona erdi." - Halikarnas Balıkçısı

Kelime Kökeni

İngilizce strip-tease sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce strip "soyma, soyunma" ve İngilizce tease "gıcıklama" sözcüklerinin bileşiğidir.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1957) ]

Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve striptiz kelimesinin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Amerikan burlesk dansçısı Lola Bel Aire, geleneksel striptiz yaparken.
Amerikan burlesk dansçısı Lola Bel Aire, geleneksel striptiz yaparken.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski