Microsoft Edge

 

Microsoft Edge logo 2019

Microsoft Edge (kod adı "Spartan"); Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile ve Xbox One'da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı. Tüm cihaz türlerinde Internet Explorer'ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı. Microsoft, Edge’in web standartlarıyla uyumlu bir motora sahip, hafif bir tarayıcı olduğunu belirtmektedir. Cortana ile bütünleşme, not alma araçları ve okuma görünümü gibi bazı yenilikçi özelliklere sahiptir.

Microsoft Edge, Internet Explorer'ın aksine ActiveX ve Browser Helper Objects (BHO) desteği sunmaz. 2 Ağustos 2016'da çıkan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi'nden itibaren eklenti desteği sunmaktadır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

 • Geliştiriciler: Microsoft
  • Önizleme sürümü: Windows 10 84.0.522.40 16 Temmuz 2020
  • Windows 10 Mobile 16.10136.0.0 17 Haziran 2015
 • İşletim sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile, macOS, Linux, Xbox One
 • Dâhili: Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile, Xbox One
 • Motor
  • Windows: EdgeHTML (2014-2019)
  • Blink (2019-günümüz)
  • iOS: WebKit
  • Android: Blink
  • macOS: Blink
 • Website: Microsoft Edge

Geliştirilmesi

Aralık 2014'te, ZDNet için yazan teknoloji yazarı Mary Jo Foley, Microsoft'un Windows 10 için "Spartan" kod adlı yeni bir web tarayıcısı geliştirdiğini haber yaptı. Foley, Internet Explorer'ın uyumluluk sebeplerinden dolayı tutulacağını, ancak "Spartan"ın Internet Explorer'dan bağımsız olarak yeni bir ürün olarak düşünülmesi gerektiğini ekledi.

Ocak 2015'in başlarında The Verge, Microsoft'a yakın kaynaklardan "Spartan" ile alakalı daha detaylı bilgilere eriştiğini, ve "Spartan"ın Windows 10'un hem mobil hem de masaüstü versiyonlarında Internet Expolerer'ın yerini alacağını açıkladı. Microsoft bu konudaki ilk resmi açıklamasını 21 Ocak, 2015'te yaptı ve "Spartan" hakkında temel konuları açığa kavuşturdu. "Spartan" Internet Explorer'dan ayrı bir ürün olarak çıkacaktı ve yeni bir isim taşıyacaktı; yeni isim resmi olarak açıklanmasa da içinde "Microsoft" isminin geçeceği konuşuluyordu.

"Spartan" ilk kez, 30 Mart 2015'te yayınlanan Windows 10 Teknik Önizleme yapı 100049'un varsayılan tarayıcısı olarak herkese açık yapıldı.

"Spartan" tarafından kullanılan yeni motor, önceki Windows 10 yapılarında Internet Explorer 11'in parçası olarak mevcuttu ve 10'un son sürümündeki tarayıcı tarafından da kullanıldı; daha sonraları Microsoft, Internet Explorer'ın Windows 10'dan kaldırılabileceğini ve "Spartan" motorunu kullanmayacağını açıkladı.

29 Nisan 2015'te, Build açılış konuşmasında, "Spartan"ın resmî olarak Microsoft Edge olarak adlandırıldığı duyuruldu, Internet Explorer'den biraz daha değişik bir logo kullanan, Microsoft "E adlarından ayrılmıyor, böylece mavi ‘e’ üzerine tıklamaya alışkın olan kullanacılar yeni tarayıcıyı nasıl başlatacaklarını bilecekler."

Yeni Edge 15 Ocak 2020'de piyasaya sürüldü

Özellikleri

Microsoft Edge, Internet Explorer 11 ve Internet Explorer Mobile'nin yerine geçerek hem bilgisayarda hem de Windows 10'un mobil aygıt sürümlerinde varsayılan tarayıcı olarak hizmet edecektir. Edge, EdgeHTML olarak da bilinen yeni bir yerleşim motoru kullanmaktadır; Trident'ten ayrılarak ortaya çıkan bu motor, "modern web ile birlikte çalışabilirlik için tasarlanmış"tır. Yeni "Edge" motoru, Windows 10'larda varsayılan olarak kullanılacaktır. Microsoft ilk olarak, Edge'nin geriye dönük uyumluluk için eski MSHTML motorunu destekleyeceğini duyursa da, daha sonra 'güçlü geri bildirim' dolayısıyla Edge'nin yeni motora, Internet Explorer'in ise eski motora özel ev sahipliği yapacağını açıklayarak geri adım attı.

Edge ActiveX ve Tarayıcı Yardımcı Nesneleri gibi eski teknolojileri desteklememektedir ve bunun yerine bir uzantı sistemi kullanacaktır. Internet Explorer 11 uyumluluk amaçlarına yönelik Windows 10'da Edge'le beraber bulunmayı sürdürecektir; Windows 8.1 versiyonu ile neredeyse aynı kalacak ve önceden bildirilenin aksine Edge motorunu kullanmayacaktır.

Edge, Microsoft'un çevrimiçi platformları ile bütünleşmektedir: Sesli kontrol, arama işlevselliği ve adres çubuğundaki aramalarla ilişkili olarak kişiselleştirilmiş dinamik bilgiler sağlayacak olan Cortana dijital asistanıyla bütünleşmektedir. Kullanıcılar, web sayfalarına not alabilir ve bu notları OneDrive'ye depolayıp paylaşılabilirler. Aygıtlar arasındaki içeriği eşitleyecek "Okuma Listesi" işleviyle de bütünleşmekte ve sayfalardan gereksiz biçimlendirmeyi kaldırarak okunabilirliği arttıracak bir "Okuma Modu" sağlayamaktadır.

Performans

110Early testlerine göre (Edge'nin Windows 10'da ilk olarak göründüğü Yapı 10049 baz alınarak.) EdgeHTML motoru JavaScript performans karşılaştırmasında; Internet Explorer 11'in Trident motorundan ve bazı küçük performans yönlerinden Google Chrome 41 ve Mozilla 37'den daha hızlı olduğu açıklanmıştır.Bir başka testte (SunSpider) Edge'nin Diğer tarayıcılara oranla daha hızlı olduğu açıklanmıştır ancak diğer karşılaştırmalarda Chrome,Firefox ve Opera'dan daha yavaş sonucuna varılmıştır.

Microsoft'un açıkladığı karşılaştırmalarda ise Edge, Chrome ve Firefox karşılaştırmalarında kullanılan Google Octane 2.0 ve Apple Jetstream testlerinde başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Sürüm 79.0.309.68 64 bit sürümü hakkında kısmında “Bu tarayıcı, Chromium açık kaynak projesi ve diğer açık kaynak yazılımı tarafından sağlanmaktadır.” notu görülmektedir. Chrome tarayıcısı ile aynı altyapıyı kullanmaktadır.

Eklentiler

Microsoft Edge'e eklenti desteği Windows 10 Redstone güncellemesi ile eklenmiştir. Eklentiler Eski Microsoft Edge'de Microsoft Store ve Yeni Microsoft Edge'de ise Chromium tabanlı olduğu için Chrome Web Store aracılığıyla yüklenebilir.

Logoları

Microsoft Edge logo (2015–2019)
Microsoft Edge logo (2015–2019)


Microsoft Edge logo 2019
Microsoft Edge 2019'dan beri kullandığı logosu

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski