Cevheri Güven

 

Cevheri Güven

Cevheri Güven (d. 25 Kasım 1977, Erzurum), Türk gazetecidir. Nokta dergisi eski genel yayın yönetmenidir. 3 Kasım 2015 tarihinde "halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik etmek" suçlamasıyla tutuklanmış, 29 Aralık 2015'te ise adli kontrol şartı ile tahliye edilmiştir. Kaçak yollarla Türkiye'yi terk etmiş ve Almanya'ya yerleşmiştir. Fetö mensubu olduğu öne sürülen Cevheri Güven, günümüzde Youtube'da gündeme dair videolar yayınlamaktadır. Ancak YouTube kanalı Türkiye genelinde erişime engellenmiştir fakat buna rağmen yayınladığı videoları Milyonlarca kişi tarafından beğenilerek izlenmektedir. Videolarını izleyenler ülkenin nasıl soyulduğunu çok daha basit anlıyor.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

 • Doğum tarihi: 25 Kasım 1977
 • Doğum yeri: Erzurum
 • Mesleği: Gazeteci
 • Dil: Türkçe, Almanca, İngilizce
 • İkameti: Almanya
 • Milliyeti: Türk
 • Eğitimi: Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi
 • Önemli eseri: Bal Tuzağı (kitap)
 • Önemli ödülleri: En iyi Gazeteci, Yılın Gazetecisi 2021 ve günümüz
 • Etkin yılları: 1999-günümüz

Kariyeri

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Güven, 1999'da Cem Uzan'ın sahibi olduğu Star gazetesinde stajyer olarak işe başlayıp ileriki yıllarda gazetenin bir çalışanı oldu. Eğitim ve güvenlik alanlarında haberler yayınladı. 2004 yılında Cem Uzan'ın hükümetle yaşadığı siyasi gerilimler nedeniyle Star'a TMSF tarafından el konulması sonrası Star'dan istifa etti. Bir süre işsiz kaldıktan sonra Aktifhaber.com web sitesini kurdu. 2007 yılında aktifhaber'den ayrıldı. 2009 yılında tekrar Star Gazetesine katılıp, Ankara haber müdürü olarak görev yaptı. Mayıs 2015'te Nokta dergisine genel yayın müdürü görevine getirildi.

Nokta dergisi davası

Nokta dergisinin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tutuklandı. Derginin kapağında Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenebileceğine ilişkin endişeler dile getiriliyordu. Dergi saatli bir maarif takvimiyle iç savaş tehlikesini çarpıcı biçimde dile getiriyordu. Güven ve Çapan, "halkı silahlandırarak isyana teşvik" suçlamasıyla gözaltına alındılar. Ardından suç vasfı değişerek "suç işlemeye tahrik"ten tutukluluğa sevk edildiler. Ancak Sulh Ceza Hakimliği 'hükümete karşı silahlı isyana teşvik' suçlamasıyla Güven ve Çapan'ı suçun vasfını değiştirerek tutukladı. Mahkeme en son kararı "Cumhurbaşkanı'na hakaret" olarak değiştirdi. 58 gün tutuklu kalan Çapan ve Güven, 29 Aralık 2015'te çıktıkları ilk duruşmada tahliye edildiler. İkili hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 1 Mart 2016'da çıktıkları ikinci duruşmada Savcılık silahlı isyana teşvik ve benzeri suçlardan beraatlerini talep ederken, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanmaları için Adalet Bakanlığı'ndan izin alınmasını talep etti. Mahkeme karar vermek için 17 Mayıs 2015'e duruşma günü verdi.

Güven ve Çapan tutuklu kaldıkları 58 günü tek kişilik hücrelerde tecritte Metris ve Silivri Cezaevinde geçirdiler. İkilinin serbest bırakılması için sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerinden çeşitli girişimler yaşandı. Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül de tek kişilik hücrelerde Silivri Cezaevi'nde, Güven ve Çapan'ın yan tarafına konuldular.

Cevheri Güven Mayıs 2017'de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Nokta Dergisi'nin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle yargılandığı davadan, "İç savaş çıkarmaya çalışmak" suçlamasıyla 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan da aynı cezayı aldı. Murat Çapan tutuklanarak cezaevine kondu. Cevheri Güven, yurt dışında bulunduğu için tutuklanmadı. Güven hakkında açılan diğer davalar ise yurt dışında bulunması nedeniyle sürdürülemiyor. 24 Aralık 2021'de yayımlanan Resmi Gazete'de; Türkiye'de bulunan tüm malvarlıklarının dondurulduğu belirtilmiştir.

2016 yılının başından beri yurt dışında yaşamaktadır. Karısı ve iki çocuğu ile beraber, kaçak yollardan Türkiye'yi terk ederek Yunanistan'a oradan da Almanya'ya gitmiştir. Türkiye'den kaçmak için insan kaçakçılarına 15 bin Euro ödemiştir.

İddiaları

Sedat Peker tartışması

1 yıla aşkın süredir Sedat Peker'in video ve tweetlerini analiz eden Cevheri Güven, 15 Ağustos 2021 tarihinde yayınladığı videoda, Sedat Peker'in Hulusi Akar ve Hakan Fidan ile anlaştığını iddia etti. İddiaları yalanlayan Peker ve Cevheri Güven arasında karşılıklı bir dizi video ve tweet tartışması yaşandı.

Alaettin Çakıcı tartışması

12 Aralık 2021'de "2.5 milyar dolarlık çöküş" adında iki parçalık video yayınlayan Güven; Alaettin Çakıcı, Erol Evcil ve Süleyman Soylu'nun Nursan Demir Çelik'e çökme olayının merkezinde olduğunu, Çakıcı ve Evcil'in 90'lı yıllarda Sivas Demir Çelik ve Ege Demir Çelik'e de çöktüğünü iddia etti.

Çakıcı 12 ve 19 Aralık 2021'de Güven'in iddialarına resmi twitter hesabından hakaretler sarf ederek 2 cevap verdi. Çakıcı; Ege Demir Çelik dışında diğer fabrikalarla ilişkisinin olmadığını açıkladı.

Kaynakça

 • wikipedia

Videoları

Cevheri Güven'in youtube kanalında yayınladığı videoları. Videolar son yayınlanan videodan başlayarak, yayınlanma tarihine göre sıralanmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski