Ahmet Yıldız cinayeti

 

Ahmet Yıldız cinayeti

Ahmet Yıldız cinayeti, 15 Temmuz 2008 tarihinde, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde işlenen nefret cinayeti. Babası Yahya Yıldız tarafından işlendiği iddia edilen cinayet, kimilerine göre Türkiye'nin ilk gey namus cinayetidir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Cinayet

Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencisi Ahmet Yıldız, cinayetten yaklaşık 1 yıl önce ailesinden tehdit aldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Yıldız, 15 Temmuz 2008 gecesi dondurma almak için gittiği kafede saldırganı görerek otomobiline binip kaçmaya çalıştığı sırada kendisine 5 el ateş edildi ve göğsüne isabet eden 3 kurşun nedeniyle öldü. Kurşunlardan biri dönemin AK Parti'den milletvekili adayı olan Ümmühan Daraca'nın sol bacağını sıyırdı. Olayın ardından açıklama yapan, Yıldız'ın kuzeni Ahmet Kaya, "Yıldız'ın Şanlıurfa'daki son derece dindar ve varlıklı bir Kürt ailesinin tek oğlu olduğunu" söyledi. Ahmet Yıldız'ı öldüren baba Yahya Yıldız henüz yakalanmadı. Yıldız'a geçmişte danışmanlık yapmış olan Lambdaistanbul'un insan hakları avukatı Fırat Söyle, cinayetten üç ay önce Yıldız'ın, ailesinden ölüm tehditleri aldığı için bölge savcılığına bir şikayette bulunduğunu ancak savcılığın soruşturma başlatmayı ya da Yıldız'a koruma sağlamayı reddettiğini iddia etti. Yıldız'ın öldürülmesi olayı yerli ve yabancı basında geniş yankılar buldu. İngiliz The Independent gazetesi ise namus cinayeti sorununun sadece Türkiye'ye özgü bir sorun olmadığını belirtti.

Dava süreci

Ahmet Yıldız cinayeti için dava süreci 8 Eylül 2009 tarihinde başlamış olup Yahya Yıldız'ın firari sanık olarak yargılanması ile sürmektedir. Ailesinin terk etmesinin ardından Yıldız'ın beraber yaşadığı İbrahim Can, olayla ilgili olarak; "Sevgilim adına mücadele etme konusunda çok sayıda kuruluşun desteğini gördüm. Olayda yaralanan Ümmühan Hanım da davayı açarak bize çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Sevgilim Ahmet Yıldız’ın katillerinin yakalanmamış olması hayret vericidir. Ailesinin ölüm tehditlerinde bulunduğunu birlikte savcılığa giderek bildirmiştik. Bir eşcinsel ayrımcılığı yaşadığımızı düşünüyorum. Benim sevgilim, bayan olsaydı durum böyle olmazdı. Ancak bu da benim tercihim, kimseyi ilgilendirmez." demiştir. Dava delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelenmiş, 6. duruşmadan sonra Can, "Katiller bir türlü ortaya çıkarılamıyor. Uluslararası boyutta bir tutuklama kararı henüz çıkmadı. Bir sonraki duruşmada bu tutuklama emrinin çıkarılmasını istiyorum. Mahkeme homofobik tavrını terk etmeli. Bu artık siyasi bir dava halini almıştır. Mahkeme, babanın yakalanması için irade, azim ve gayret göstermemektedir. Homofobik bir ülkede bu vakanın aydınlatılması da istenmeyecektir." diyerek AİHM sürecini başlatacağını ifade etmiştir.

Sanık baba hâlâ firari olarak aranmaktadır.

Zenne

Zenne filmi, Ahmet Yıldız cinayetinden esinlenerek yazılan bir hikâyeden uyarlanan ve yönetmenliğini Ahmet Yıldız'ın arkadaşları Caner Alper ve Mehmet Binay'ın yaptığı Zenne filmi, 13 Ocak 2011 tarihinde vizyona girdi.

Kaynak

  • wikipedia


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski