nozofobi

 

nozofobi

Nozofobi (İngilizce: nosophobia veya disease phobia veya illness anxiety disorder) herhangi bir hastalığa yakalanma korkusudur. Bu korkunun nedensiz, yersiz ve aşırı olması nozofobi belirtilerindendir. Nozofobiyi hipokondriden (hastalık hastalığı) ayıran ayırt edici özellik hipokondriyak kişiler hastalığa yakalanmaktan korkmazken nozofobik kişiler hayatları boyunca hastalanmaktan, kanser olmaktan ya da ölümden aşırı bir biçimde korkarlar.

Nozofobi bedensel bir semptom bozukluğu olarak sınıflandırılır. Öte yandan anksiyete ile de iç içe bir ruhsal bozukluktur. Kişinin hastalanmaktan duyduğu yüksek kaygı anksiyeteyi tetiklerken. Halihazırda anksiyetesi olup ancak ileri düzeyde bu durumu yaşayan kişilerde de nozofobiye rastlanmıştır. Yani anksiyetenin de nozofobiyi dolaylı yollardan da olsa etkilediğini görülmektedir.

hastalık fobisi

{tocify} $title={İçindekiler}

Nedenleri

Nozofobiye henüz neyin neden olduğu hakkında kesin bir bulgu bulunmamakla birlikte genetik, genetik çevresel ve nörolojik etmenlerin neden olabileceği düşünülmektedir.

Belirtileri

  • Küçük fiziksel rahatsızlıklarda bile aşırı huzursuz hissetme, sinirlenme
  • Aşırı titizlik, aşırı önlemlilik
  • Herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen tedbir amaçlı sık sık doktora görünme
  • Sık sık doktora görünmek istemesine rağmen doktorun bir hastalık tanısı koyacağından yoğun bir kaygı duymak

Tedavisi

Bu semptomların görüldüğü bireyler psikologlara başvurmalıdır. Gerekli terapi yöntemleri ile birey bu yersiz kaygılarından kurtulabilmekte ve yaşamına sağlıklı bir biçimde devam edebilmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski