ay balığı

 

ay balığı

Güneş balığı ya da Ay balığı (İngilizce: Ocean sunfish)(Mola mola. Latince mola değirmen taşı demektir), Molidae familyasına ait balık türüdür. Lezzetsiz ve kötü kokan etinden dolayı ticari değeri yoktur.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması


Özellikleri

Güneş balığının derisi 15 cm kalınlığındadır, İspermeçet balinasından sonra bütün organizmalar içinde en kalın deriye sahip canlı olma özelliğini taşır. Bu kalın derisinin üzerinde 50 civarı değişik parazit türü ve çeşitli mikroorganizmalar yaşar. Bu canlılar ay balığının karanlıkta parlamasına yol açabilirler. Güneş balıkları bazen, henüz bilinmeyen nedenlerden suyun yüzünde yan yatarlar. Geceleri bu şekilde su yüzünde yan yatarak derisinin mikroorganizmalar sayesinde parladığı anlarda ay ışığının su yüzündeki gölgesini andırır.

Güneş balıklarının yüzgeçleri sivridir ve köpek balığının yüzgeçlerine benzer. Sudan dışarıya dikilen sivri yüzgecini görenler, ay balığını köpek balığı zannedebilirler, ama Güneş balığı çok sakin bir hayvandır, örneğin kendisine yaklaşan dalgıçları çok sakin karşılar.

Vücutları, balon balığında ve bazı diğer Tetraodontiformes takımına ait balıklarda görülen tetrodotoksin zehirini üretebilir.

Güneş balıklarının sayıları denizlerin kirlenmesiyle azalmaya devam etmektedir.

Fiziksel özellikleri

En büyükleri ağzından kuyruğuna kadar 3 metre, sırt yüzgecinden anal yüzgecine kadar 4 metre ve 2 ton ağırlığa kadar varabilirler. 25-30 yaşına kadar varabildikleri tahmin edilir. 2 ton ağırlıkları dikkate alınarak, toplam 27.000 balık türünü kapsayan kemikli balıklar sınıfının en büyük balığı denilebilir (çünkü boyları 7-8 metreye kadar varan mersin balıklarının ağırlıkları en fazla 1,5 tondur).

Kaba yapılı vücudunun sanki yarısı eksikmiş gibi görünmektedir. Karın yüzgeçlerinin de eksik olması bu görüntüyü daha da ilginçleştirir.

Daha henüz yavru olan ay balıklarının iyi gelişmiş ve kullanışlı bir kuyruk yüzgeçleri vardır, ama balıklar büyüdükçe kuyruk yüzgeçleri de gittikçe genişler ve sonunda dalgalı uzun bir perde oluşturur. Bu yüzgecini ilerlemek için kullanamaz, yalnızca çok büyük olan sırt ve anal yüzgeçlerinin gücü ile ileriye doğru hareket eder. Güneş balığı iyi bir yüzücü değildir ve hareketleri çok kabadır.

Sadece iki türden oluşan Mola cinsinin diğer türü Mola ramsayi'dir. Bu türün vücut yapısı biraz daha kibardır.

Dişileri 300 milyon yumurta döker. Bunların çoğu diğer balıklara yem olur. Yumurtadan çıkan yavrular sadece 2-3 milimetre büyüklüğündedirler ve böylece annelerinin büyüklüğü ile orantılı bakış açısından hayvan aleminin en küçük yavrularıdırlar. Yavru balıkların uzun bir dikenleri vardır.

Besinlerini deniz anaları, plankton, küçük balıklar ve diğer küçük deniz hayvanları oluşturur.

Ay balığı yüzgeci
Güneş balığı sivri yüzgeci nedeniyle köpek balığı sanılabilir.

Dağılımları

Ay balıkları özellikle Asya'nın, Afrika'nın ve Avustralya'nın ılık denizlerinde bulunurlar ve 1000 metre derinliğe kadar dalabilirler. Yaz zamanında yoğunlukla Akdeniz'de de görülebilirler. Türkiye'de Ege ve Marmara denizinde nadiren de olsa görülmektedir.

Ay balığı dağılım haritası
Ay balığı dağılım haritası

Resimleri

ay balığı ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, hayvan bilimi

Ay balığıgillerden, Akdeniz'de yaşayan, yaklaşık 3 metre boyunda, görünüşü balık başına benzeyen, kuyruk yüzgeci hilal biçiminde olan bir tür balık, kamer balığı (Mola mola).

Zooloji Terimleri Sözlüğü - 1963

İngilizce: sun-fish, Fransızca: poisson lune, Almanca: Mondfisch

(Mola mola) Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının aybalığıgiller (Molidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 3 m. Görünüşü bir balık başı gibidir. Akdenizde bulunur.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: sun fish, Fransızca: poisson lune, Almanca: Mondfisch, Latin: Mola mola

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, ay balığıgiller (Molidae) familyasından, 3 m kadar uzunlukta. Akdeniz'de yaşayan bir tür.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü - 2007

Latin: Mola mola

Kemikli balıklardan ay balığıgiller (Molidae) familyasından 3 m uzunlukta olabilen, bir deniz formu.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski