halkalı sinekkapan

 

Halkalı sinekkapan
Yetişkin erkek Halkalı sinekkapan

Halkalı sinekkapan (Ficedula albicollis), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından bir sinekkapan türü.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması


Özellikleri

12-13.5 cm büyüklüğündedirler. Üreme dönemindeki erkeğin çoğunlukla yukarısı siyah ve aşağısı beyazdır. Beyaz bir yaka, büyük beyaz kanat yaması, siyah kuyruk ve büyük beyaz bir alın yaması vardır. Kıç soluk renklidir. Gaga siyah ve geniştir. Şekli ise havayla ilgili böcekçil hayvanlardaki gibi sivri uçludur.

Davranışı

Beslenmesi

Uçarken yakaladıkları böceklere ek olarak, meşe yapraklarının arasındaki tırtılları avlarlar ve küçük yumuşak meyveleri de yerler.

Yaşam alanı

Dökülen ormanlık bölgeler, parklar ve bahçelerin kuşlarıdırlar. Tercihen yaşlı ağaçların oyuklarında yuva yaparlar. Bir ağaç deliğinde açık bir yuva inşa ederler veya insan yapımı kutu-yuvalarda yaşarlar. 5-7 yumurta bırakırlar.

Dağılım

Güneydoğu Avrupa ve kuzeybatı Asya'da yayılış gösterirler. Göçmendirler, kışı Afrika'da Sahra Çölünde geçirirler. Batı Avrupa'da nadir görülürler.

halkalı sinekkapan hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: collared flycatcher, Fransızca: gobe mouche à collier, Almanca: Halsbandscanapper, Latin: Ficedula albicollis

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından, 13 cm kadar uzunlukta, Balkanlar, Orta ve Doğu Avrupa'nın güneyi ile Batı Rusya, Kafkasya ve Kuzey İran'da kuluçkaya yatıp kışı Doğu Afrika'da geçiren, boynunda geniş bir halkası olan, alnında ve kanadında beyaz lekeler bulunan bir tür. Ak yakalı sinekkapan, bantlı sinekkapan.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski