ak yanaklı baştankara

 

Ak yanaklı baştankara

Dağ baştankarası (Parus lugubris), baştankaragiller familyasından bir kuş türü. "Mahzun baştankara" da denilmektedir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması


Dağılımı

Güneydoğu Avrupa ve güneybatı Asya'da dağılım gösterirler. Balkan yarımadasının kuzey kesiminden, Yunanistan'dan İran'a kadar olan bölgede görülürler. Türkiye'nin her yerine yayılmış göçmen ve yerleşik kuşlardır. Ormalık dağ ve vadilerde bulunurlar.

Özellikleri

Boyları 14 cm'dir. Göz hizasından itibaren başın üstü ve ense siyah, sırt, kanat üstü ve kuyruk grimsi-esmer kahverengidir. Açık grimsi olan uçma tüylerinin kenarları beyazımsı gri, başın yanları ve gerdanın altından itibaren bütün karın beyaz, çene ve gerdan siyahtır. Ayaklar ve gaga esmer-mavidir.

Beslenme ve Yuva

Besin olarak böcekler, tırtıllar vb. hayvanlar tüketilir.

Yuva eşle birlikte yapılır,yosun kullanılmaz. Bol miktarda kök, sap ve dal parçası, kokulu bitki yaprakları, tüy ve kıl giibi yumuşak maddeler kullanılır. Yuvaya 4-9 yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 13 gün, yavruların uçma süresi 22 gündür.

Ak yanaklı baştankara yumurtası
Ak yanaklı baştankara yumurtası

ak yanaklı baştankara hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: sombre tit, Fransızca: mésange lugubre, Almanca: Travermeise, Latin: Parus lugubris

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından 14 cm kadar uzunlukta, sırtı kül kahverengi, karnı beyaz, Balkan Yarımadası ve Anadolu'da vadilerde yaşayan yerli bir kuş türü. Mahzun baştankara.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski