büyük baştankara

 

Büyük baştankara

Büyük baştankara (Parus major), baştankaragiller (Paridae) familyasından bir baştankara türü. Başı koyu mavi-siyah, yanağındaki beyazlık ovaldir. Siyah gıdısı sarı renkli alt tarafının ortasına kadar geniş bir çizgi şeklinde uzar (erkeğinde geniş, dişisinde dardır). Sırtı yeşil, kanatları gri-mavi, kanat çizgisi beyaz, kuyruğu gri-mavi ve beyaz kenarlıdır.

Sesleri değişken ve kafa karıştıcı bir ‘pink pink’, çii-vity’, azarlayan bir ‘çi-çi-çi’. Ötüşü gürdür ‘tii-çeer tii-çeer’ ya da ‘ti-tiçeer ’Çok nadir olarak 'kız-bik' 'kız-bik'diye öttükleri de görülür.

Yumurtlama zamanı geldiğinde yaklaşık 8 yumurta birden yumurtlayabilirler.Kuluçka zamanında eğer cüsselerinden daha yüksek miktarda yumurtaları varsa bacaklarına fazla miktarda kan pompalayarak ısı üretimini bacaklarına da verirler. Dünya üzerinde kan pompalama miktarını ayarlayarak bacaklarına veren başka bir canlı henüz bulunmamaktadır.

Bilimsel sınıflandırması


büyük baştankara hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: great tit, Fransızca: mésange charbannière, Almanca: Kohlmeise, Latin: Parus major

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından, sırtı zeytin yeşili, karnı sarı renkte olup ortasında kara bir çizgi bulunan, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da ormanlarda yaşayan, Türkiye'nin her yerinde görülen yerli bir tür. Baştankara.

Resimleri


Büyük baştankara yumurtası
Büyük baştankara yumurtasıYorum Gönder

Daha yeni Daha eski