gök mavisi baştankara

 

Gök mavisi baştankara

Gök mavisi baştankara (Cyanistes cyanus), baştankaragiller (Paridae) familyasından Rusya ve Orta Asya'da görülen bir baştankara türü.

Bilimsel sınıflandırması

Gök mavisi baştankara yumurtası
Gök mavisi baştankara yumurtası

Özellikleri

12–13 cm uzunluğunda kolay tanınan bir kuştur. Baş, kuyruk, kanat barları ve alt kısmı beyazdır. Göz boyunca gerdana doğru koyu bir bant devam eder ve üst kısmı gök mavisi rengindedir.

Çağrı sesi mavi baştankaraya benzerdir, dee, dee, dee veya azarlayan bir churrudan ibarettir. Ötüşü mavi baştankara ile taçlı baştankara arasında tanımlanan bir tsi tsi tsi tshurr tsi tsi tshurrdur.

Sınıflandırma

Uzmanların çoğu Cyanistes'i Parus cinsin bir alt cinsi kabul ederken Amerikalı Kuşbilimciler Birliği ise ayrı bir cins olarak sınıflandırır.

Gök mavisi baştankara Avrupa'da yaşayan mavi baştankarayla çok yakın akrabadır. Rusya'nın batısında yaşayan mavi baştankaralar ile nadiren çiftleşir ancak bazen melez baştankaralara rastlanır. Bu iki türün çiftleşmesinden meydana gelen yavrular gök mavisi baştankaranın beyaz renginin aksine genelde mavi taçlı olurlar. Bu melezlere Pleske baştankarası (Cyanistes × pleskei) adı verilir.

Yaşam şekli ve alanı

Ilıman ve yarı arktik, yaprak döken veya karışık orman bölgelerinde, çalılık ve bataklıklarda bulunur. Yerlidir. Bir ağaç deliğine yaptığı yuvasına 10 kadar yumurta bırakır. Yuvasında kuluçkaya yatarken kızdırıldığında tıslamaya benzer sesler çıkarır ve de ısırır. Besinlerini böcek ve tohumlar oluşturur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski