tepeli baştankara

 

Tepeli baştankara

Tepeli baştankara (Lophophanes cristatus), baştankaragiller (Paridae) familyasından önceleri Parus cristatus olarak isimlendirilen bir baştankara türü.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması


Özellikleri

Tanıması için kolay bir baştankaradır, ayrıca onun sertleşebilir tacı, çoğunlukla geriye doğru eğilmiş olan ucu, boğaz beneği ve yakası, ayırıcıdır.

Tepeli baştankara yumurtası
Tepeli baştankara yumurtası

Davranışı

Diğer baştankaralar gibi, konuşkandır, ötüşü Çam baştankarasına benzer. Çürümekte olan bir kütükte, delik bir yuva yapar. Çoğunlukla, ağaçlarda aşağılarda görülürler ama ürkmemesine rağmen her zaman kolayca yaklaşılan bir kuş değildirler.

Yayılışı

Orta ve Kuzey Avrupa boyunca kozalaklı ormanlarda ve Fransa ve İber Yarımadasında dökülen ormanlık bölgede yaygın ve ortak yerleşik bir kuş türüdür. Birkaç serseri Parus cristatus İngiltere'de görülmüştür. Yerleşiktirler ve kuşların çoğu göç etmez.

tepeli baştankara hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Zooloji Terimleri Sözlüğü - 1963

İngilizce: crested tit, Fransızca: mésange huppé, Almanca: Haubenmeise

(Parus cristatus): Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının baştankaragiller (Paridae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 13 cm. Sırtı kül-kahverengi, karnı beyazdır. Erkeğin kara tepelik tüyleri vardır. Avrupada çam ormanlarında yaşar.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: crested tit, Fransızca: mésange huppé, Almanca: Haubenmeise, Latin: Parus cristatus

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından, 13 cm kadar uzunlukta, sırtı kül kahverengi, karnı beyaz, erkeğinin kara tepelik tüyleri bulunan, Avrupa'da çam ormanlarında yaşayan bir tür.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski