beyaz eşya

 

beyaz eşya

Beyaz eşya, ilk zamanlarda dış görünümünde genellikle beyaz renk kullanılmış olan, fabrikalarda üretilen, ev eşyası makinelerdir. Ev aletleri üç türe ayrılır: küçük ev aletleri, büyük ev aletleri ve tüketici elektroniği. Bilimsel araştırmalara göre bir toplumun kalkınma seviyesinin bir göstergesidir. Gelişmiş toplumlar çok sayıda beyaz eşya kullanır, az gelişmiş toplumlar daha az sayıda beyaz eşya kullanırlar.

Tarihi

Birçok cihazlar yüzyıllardır varken, kendi kendine yeten elektrikli veya gazla çalışan cihazlar, yirminci yüzyılda ABD'de ortaya çıktı. 1900'lerin başında elektrikli ve gazlı aletler arasında çamaşır makineleri, su ısıtıcıları, buzdolapları, su ısıtıcıları ve dikiş makineleri vardı. Earl Richardson'ın 1903'te küçük elektrikli çamaşır ütüsü icadı, ev aletleri endüstrisine küçük bir ilk destek verdi. İkinci Dünya Savaşı sonrası ekonomik genişlemede, bulaşık makinelerinin ve çamaşır kurutma makinelerinin ev içi kullanımı, rahatlık için bir değişim oldu. 1980'lerde Amerika'da, endüstri her yıl 1.5 milyar dolar değerinde mal sevk etti ve 14.000'den fazla işçi çalıştırdı; gelirler 1982 ile 1990 arasında 3.3 milyar dolara ulaştı. Bu dönem boyunca şirketler, araştırma ve üretim maliyetlerini azaltmak ve rakiplerini ortadan kaldırmak için birleşerek birbirlerini satın aldılar ve bu da antitröst mevzuatıyla sonuçlandı.

1990'larda, beyaz eşya endüstrisi ürünlerin %90'ından fazlası sadece beş şirket tarafından satıldı. Örneğin, 1991'de pazar payı, %40 pazar payına sahip General Electric, %31 pazar payına sahip Whirlpool Corporation, %20 pazar payına sahip Electrolux, %7 pazar payına sahip Maytag ve yalnızca %2 pazar payına sahip Thermador arasında bölünmüştü. 2022 yılında Midea Group, Groupe SEB, Haier, Gree Electric, Williams-Sonoma, Inc., Samsung Electronics, LG Electronics, Bosch, Reece Group gibi şirketler dünyada lider beyaz eşya üreticileridir.

Bazı beyaz eşyalar

  • Buzdolabı
  • Bulaşık makinesi
  • Çamaşır makinesi
  • Fırınlar, (gaz, elektrik, mikrodalga)
  • Setüstü ocaklar, aspiratörler
  • Ütüler
  • Vantilatör
  • Isıtıcılar
  • Soğutucular


beyaz eşya ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. ev aletlerine verilen genel ad:

      "... Aydın, beyaz eşya konforuyla başlayıp araba değiştirmek, yazlık ev, hafta sonu Bodrum sarmalına girmiştir…" - Attilâ İlhan

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski