birleşik ad

 

birleşik ad

birleşik ad ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, dil bilgisi

Birden fazla kelimeden oluşan ve yeni bir kavramı veya nesneyi karşılayan ad; birleşik isim, mürekkep isim: aslanağzı, başşehir, kaptıkaçtı, bilgisayar, duvar saati vb.

Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü - 1972

Türkçe: ism-i mürekkep, İngilizce: compound noun, Fransızca: nom composé, Almanca: Zusammengesetztes Substantiv, Kompositum

(Derleme.. mürekkep isim, bileşik isim) Birleşik sözcük biçiminde kurulmuş ad: Aslanağzı, başkent, kaptıkaçtı, cumartesi, sivrisinek, biçerdöver, imambayıldı vb. .

Gramer Terimleri Sözlüğü - 2003

Türkçe: mürekkep isim, ism-i mürekkep, İngilizce: compound noun, Fransızca: nom composé, Almanca: zusammengesetztes Substantiv, Kompositum

En az iki kelimeden oluşan ve bu kelimelerin kendi kavramları dışında yeni bir kavramı karşılamak üzere, birleşik kelime kalıbına göre bir araya gelerek meydana getirdikleri ad: aslanağzı, hanımeli, gecekondu, kabadayı, kaptıkaçtı, külbastı, yelkovan, nasıl, niçin, pazartesi, kaynana, aş evi, radyo evi, göktaşı, şeker pancarı, yel değirmeni, kaya balığı vb. İki veya daha fazla şahıs adından oluşan özel adlar da birleşik ad grubunda yer alır: Recaizade Mahmut Ekrem, Ahmet Cağeroğlu, Reşit Rahmeti Arat, Necmettin Halil Onan, Tahsin Banguoğlu, İbrahim Necmi Dilmen vb.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski