kızıl sırtlı örümcek kuşu

 

kızıl sırtlı örümcek kuşu
Dişi bir kızıl sırtlı örümcek kuşu; Ariège, Fransa

Kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio), örümcek kuşugiller (Laniidae) familyasından yüksek çayırların, fundalıkların ve çalılık arazilerin küçük, güzel ve kahverengi sırtlı örümcek kuşu türü.

Daha çok göze çarpmayacak şekilde çalılıkların yanlarında, çitlerin ya da alçak parmaklık tellerinin üzerinde oturur. Gagası oldukça kalın, başı yuvarlak, kanat uçları ve kuyruğu uzundur. Erkeği göze çarpıcıdır, başı mavi-gri, maskesi koyu siyah, sırtı pas kızılı-kahverengi, kuyruk sokumu gri, kuyruğu siyah ve yanları beyaz, alt tarafı pembedir. Dişisi daha kahverengidir, başı mat gri-kahverengi, yanak lekesi koyu, alt tarafı rimsidir ve çok ince yarım ay şeklinde kahverengi çizgiler vardır. Kuyruğu koyu kahverengidir. Gencinin üst tarafı kahverengi ve koyu renk çizgili -diğerlerinden biraz daha fazla çizgilidir-, skapular tüyleri sırtı gibi (daha gri olan genç kızıl başlı örümcek kuşunda olduğu gibi daha beyaz değil), alt tarafı beyazımsı ve gri çizgili, kuyruğu koyu renkten pas kızılı-kahverengiye kadar değişir. Sesi sert tonlu bir ‘çii’; ötüşü zayıf, şakımalı ve gıcırtılı bir gevezelikten ibarettir.

Kızıl sırtlı örümcek kuşu Laniidae (örümcek kuşugiller) familyasına ait bir türdür. Latince "kasap" (lanius) kelimesinden türetilmiş bu kuş familyası etçildir ve ismini özel avlanma ve yeme alışkanlıklarından alır. Lanius genomundaki kuşlar böcek ve küçük memelilerle beslenir. Avını yakaladıktan sonra çiçek dikeni vb. sivri bir cisim bulup avını buna asarak parçalar ve öyle yer.

Biyolojik sınıflandırması

Kızıl sırtlı örümcek kuşu yumurtası
Kızıl sırtlı örümcek kuşu yumurtası

Cuculus canorus canorus + Lanius collurio
Cuculus canorus canorus + Lanius collurio

kızıl sırtlı örümcek kuşu hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: red backed shrike, Fransızca: pie griéche écorcheur, Almanca: rotrückiger Würger, Latin: Lanius collurio

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, örümcek kuşugiller (Laniidae) familyasından, 18 cm kadar uzunlukta, sırtı pas kırmızısı, karnı ak renkli olan, Avrupa, Batı ve Ön Asya'da orman ve bahçelerde yaşayan bir tür. Çekirge kuşu.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski