cumhuriyet altını

 

cumhuriyet altını

Cumhuriyet Altını veya çeşitleri olması itibarıyla Cumhuriyet Altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, para yerine geçebilen, Türkiye’yi temsil eden ve sadece Darphane tarafından üretilebilen altınlardır. Cumhuriyet Altınları, tümü 22 ayar olmak üzere, sikke ve ziynet olarak iki grupta, beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Cumhuriyet Altınlarının ağırlıkları

Cumhuriyet altınları “1738 Sayılı TBMM kararı ve 234 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” gereği, ağırlıkta, ayarda ve kalitede güveni ve standardı sağlamak üzere sadece Darphane tarafından üretilir. Sikke ve ziynet olarak iki grupta, toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilen Cumhuriyet Altınlarının ağırlıkları çeşidine ve grubuna göre değişiklik göstermektedir.

ÇeşidiCumhuriyet Altın Sikke
(Gr/Adet)
Cumhuriyet Ziynet Altını
(Gr/Adet)
Çeyrek1,8041,754
Yarım3,6083,508
Birlik7,2167,016
İkibuçukluk18,04017,540
Beşlik36,08035,080

Cumhuriyet altın sikkeleri ve Cumhuriyet ziynet altınları

Cumhuriyet Sikke Altınlarının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve altına Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 rakamı ve bunun altına da bir çizgi çekilerek sikkenin basılış tarihi Cumhuriyetin hangi yıl dönümüne tesadüf ederse o yıl dönümünü ifade eden rakam bulunur. Diğer tarafında ise “Hakimiyet Milletindir” ibaresi, Atatürk’ün resmi ve resmin altında “Ankara” ibaresi bulunur. Kenarlarındaki tırtılı düzdür.

Cumhuriyet Ziynet Altınlarının bir yüzünde kaligrafik yazı ile “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ile basıldığı tarih, diğer yüzünde ise Ortasında Atatürk'ün resmi ve kenar süslemesi yıldızlarla ve yıldızların etrafı da kenarlarına kadar nakış ile süslenmiştir. Kenarı eğik tırtıllıdır.

Ata Lirası

Halk arasında Ata Lirası olarak bilinen Cumhuriyet Altını çeşidi gerçekte birlik sikkedir ve ağırlığı 7,216 gramdır.

cumhuriyet altını ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim

Ön yüzünde ortada kûfi tarzda “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve altında 1923 ile Cumhuriyet’in kaçıncı yılında basıldığı, kenar çevresinde meşe yaprakları ve buğday başakları rölyefi, arka yüzünde ortada Atatürk’ün profil rölyefi, çevresinde “Hakimiyet Milletindir” ile “Ankara” yazısı bulunan, 7,216 g ağırlığında, 22 ayar (916,6 milyem) altın sikke; tam altın, lira, ata lira, cumhuriyet.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski