Birleşmiş Milletler Günü

Birleşmiş Milletler Bayrağı

 

Birleşmiş Milletler Günü, 24 Ekim 1945 gününün Birleşmiş Milletler'in resmi olarak başlangıç olarak kabul ettiği anma ve kutlama günüdür.

1947 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın yıldönümü olan 24 Ekim tarihinin "Birleşmiş Milletler'in amaçlarını ve başarılarını dünya halklarına duyurmaya ve onların desteğini almaya adanacağını" ilan etti.

1971'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Günü'nün uluslararası bir bayram veya uluslararası bir tatil olacağını ilan eden başka bir kararı (2782 sayılı Birleşmiş Milletler Kararı) kabul etti ve bunun Birleşmiş Milletler üye devletleri tarafından resmî tatil olarak kutlanmasını tavsiye etti.

Resmî adı İngilizce: United Nations Day

Diğer adı: U.N. Day

Kutlayanlar: BM üyesi devletler

Türü: Uluslararası

Başlama: 24 Ekim

Bitiş: 24 Ekim

Gelenekler: Toplantı, panel, gösteri ve kültürel etkinlikler

Bağlantılı günler: Dünya Kalkınma Bilgi Günü

İkinci Dünya Savaşı Müttefikler Günü

"Birleşmiş Milletler Günü" olarak adlandırılan ilk olay Dünya Savaşı Müttefikler dayanışma günü, diğeri de Birleşmiş Milletler Bildirgesinden altı ay sonra 14 Haziran 1942 tarihinde ve ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt tarafından başlatılan ve Askerî törenlerle "ABD Bayrağı Günü" olarak belirlenen anma ve kutlama günüydü. New York'ta, Londra'da, Sovyetler Birliği ve Çin hükûmetleri tarafından da geçit törenleri gerçekleştirildi.

1942–1944 yılları arasında II. Dünya Savaşı boyunca bu gösteriler gerçekleştirildi. Ancak Birleşmiş Milletler'in kuruluşundan önce, uluslararası bağlantılı bir düzenleme yapılmıyordu.

Anma

BM Günü geleneksel olarak tüm dünyada kuruluşun başarıları ve hedefleri hakkında toplantılar, tartışmalar ve sergilerle kutlanmaktadır. 1971 yılında Genel Kurul, üye devletlerin resmî tatil olarak kutlamalarını da tavsiye etmiştir.

Hindistan'daki ve diğer dünya ülkelerindeki çeşitli uluslararası okullar, (etkinlik mutlaka 24 Ekim'de kutlanmasa da) Birleşmiş Milletler Günü'nde öğrenci topluluklarının kültürel çeşitliliğini de kutlamaya başladılar. Kutlamalar genellikle akşamları kültürel performansların bir gösterisini ve dünyanın her yerinden yiyeceklerin bulunduğu bir yemek fuarını içermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı, 1948'den beri her yıl Birleşmiş Milletler Günü için bir bildiri yayınlamaktadır.

Kosova'da Birleşmiş Milletler Günü, Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu tarafından yönetilmekte olduğundan, resmî bir çalışma günü değildir.

Filipinler'de, yerel okul çocukları geleneksel olarak üye devletlerin ulusal kostümlerini giyerler ve yarıyıl tatilinden önceki son okul günü olan BM Günü'nde bir program düzenlerler. Öğrencilere, bireysel veya sınıf olarak, temsil etmek ve çalışmak üzere birer ülke atanır; öğrenciler kendilerine verilen ülkenin bayrağını işler ve günlük eğitim aktiviteleri kapsamında kültürel sunumlar ve yemekler hazırlar.

Tarihî Anma Törenleri

1951 yılındaki Birleşmiş Milletler Günü için Birleşmiş Milletler Posta İdaresi, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde Amerikan doları cinsinden basılan ilk BM pullarını yayınladı.

Dünya Kalkınma Bilgi Günü

Birleşmiş Milletler'in Dünya Kalkınma Bilgi Günü de 1972'den beri 24 Ekim'de düzenlenmeye başlandı.

İnsanlık, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin büyük vaadini yerine getirmeye yönelik küresel bir taahhütle sürdürülebilirlik çağına girdi ve bu da yine 24 Ekim tarihinde dünya çapında kutlanmaktadır. Birçok kurum, sınavlar ve konuşmalar yaparak bunu kutlar. Kenya, Tanzanya ve Hindistan'daki Da Potta Şirketler Grubu bunu çeşitli tartışma programlarıyla kutlamaktadır.

Ayrıca bakınız

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski