Frank Ramsey

 

Frank Ramsey

Frank Plumpton Ramsey ( /ˈræmzi/ 22 Şubat 1903 - 19 Ocak 1930), İngiliz filozof, matematikçi ve ekonomist. 26 yaşında ölümünden önce her üç alana önemli katkıları olmuştur. Ludwig Wittgenstein'ın yakın bir arkadaşıydı ve Wittgenstein'ın Tractatus Logico-Philosophicus'unu İngilizceye çevirmenin yanı sıra Wittgenstein'ı felsefeye ve Cambridge'e geri dönmeye ikna etmede yardımcı oldu. Wittgenstein gibi, 1921'den itibaren gizli entelektüel topluluk olan Cambridge Apostles'in bir üyesiydi.

{tocify} $title={İçindekiler}

Yaşamı

Ramsey, 22 Şubat 1903'te, kendisi de bir matematikçi olan Magdalene Koleji'nin başkanı Arthur Stanley Ramsey'in (1867–1954) oğlu olarak Cambridge'de dünyaya geldi. Annesi Mary Agnes Stanley'di (1875–1927). İki erkek ve iki kız kardeşin en büyüğüydü ve dört kardeşten Hristiyan olarak kalacak olan tek kardeşi Michael Ramsey, daha sonra Canterbury Başpiskoposu oldu. 1915'te Winchester College'a girdi ve daha sonra Trinity College'da matematik okumak için Cambridge'e döndü. Orada John Maynard Keynes'in öğrencisi ve Apostles'in aktif bir üyesi oldu. 1923 yılında matematik dalında lisans derecesini alarak birinci sınıf üstün başarı ile sınavlarını geçerek Senior Wrangler (sınıfının en iyisi) seçildi. Rahat, basit ve mütevazı olan Ramsey'in matematiksel ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra birçok ilgi alanı da vardı. Erken gençliğinde bile Ramsey hem derin bir yetenek hem de kardeşinin de onayladığı gibi, son derece çeşitli ilgi alanları sergiledi:

1924'ün başlarında Ramsey'nin depresif ruh hali daha da şiddetlendi; sonuç olarak psikanaliz için Viyana'ya gitti. Viyanalı ev arkadaşı ve Havari Lionel Penrose (ayrıca Siegfried Bernfeld'le analizde ) dahil birçok çağdaşları gibi, Ramsey entelektüel olarak psikanalizle ilgileniyordu. Ramsey'nin analisti, Freud'un bir öğrencisi olan Theodor Reik'ti . Terapiyi üstlenmenin gerekçelerinden biri olarak, annesine yazdığı bir mektupta, bilinçsiz dürtülerin bir matematikçinin çalışmasını bile etkileyebileceğini iddia etti. Viyana'dayken Wittgenstein'ı ziyaret etmek için Puchberg'e gitti, Wittgenstein ailesiyle arkadaş oldu ve AS Neill'in Viyana'dan dört saat sonra Sonntagsberg'deki deney okulunu ziyaret etti. 1924 yazında, analist arkadaşlarından Lewis Namier'in bulunduğu Dobbiaco'da (Güney Tirol) Reik'e katılarak analizine devam etti. Ramsey, Ekim 1924'te İngiltere'ye döndü; John Maynard Keynes'in desteğiyle Cambridge, King's College'ın bir üyesi oldu. Cambridge'deki bir Psikanaliz Grubuna, diğer üyeler Arthur Tansley, Lionel Penrose, Harold Jeffreys, John Rickman ve James Strachey ile katıldı ve üyelik yeterliliği tamamlanmış bir psikanalizdi.

Ramsey, 1925 Eylül'ünde Lettice Baker ile evlendi. Bu Kayıt Bürosunda gerçekleşen ilk düğün oldu. Karısı onu “militan ateist” olarak tanımlıyordu. Bu evlilik sonucu iki kız çocuğu oldu. Ramsey'nin ölümünden sonra Lettice Ramsey, Cambridge'de fotoğrafçı Helen Muspratt ile bir fotoğraf stüdyosu açtı. Ateist olmasına rağmen, Ramsey, erkek kardeşine İngiltere Kilisesi'nde rahip olmaya karar verdiğinde "oldukça hoşgörülü" idi.

1926'da matematikte üniversite öğretim görevlisi ve daha sonra King's College'da Matematik Çalışmaları Direktörü oldu. Viyana Çevresi manifestosunda (1929), onun üç eserinin adı geçer.

Erken ölümü

Kronik karaciğer problemlerinden muzdarip olan Ramsey, bir karın ameliyatı sonrası sarılık geliştirdi ve 19 Ocak 1930'da Londra'daki Guy's Hastanesi'nde 26 yaşında öldü. Ölümünün nedeninin, hevesli bir yüzücü olan Ramsey'in Cam'da yüzerken enfekte olabileceği teşhis edilmemiş bir leptospiroz olabileceğine dair bir şüphe var.

Cambridge'deki Parish of the Ascension Defin Ground'a gömüldü; ailesi de aynı arsaya gömüldü.

Ramsey'in notları ve el yazmaları, Nicholas Rescher tarafından Pittsburgh Üniversitesi Bilimsel Felsefe Arşivi için satın alındı. Bu koleksiyon sadece birkaç mektup içeriyor, ancak bazıları henüz basılmamış çok sayıda makale ve kitap bölümü taslağı içeriyor. Günlüğü, dul eşi Lettice Ramsey ve babasının mektupları ve anıları da dahil olmak üzere diğer makaleler Cambridge, King's College, Modern Arşivler'de tutulmaktadır.

Hatırası

Frank P. Ramsey Madalyası

Karar Analizi Topluluğu, karar teorisine ve onun gerçek karar problemlerinin önemli sınıflarına uygulanmasına önemli katkıları tanımak için her yıl Frank P. Ramsey Madalyasını ödüllendirmektedir.

Frank Ramsey Profesörlükleri

Howard Raiffa, Harvard Üniversitesi'nde ilk Frank P. Ramsey Profesörü (Yönetim Ekonomisi) oldu. Richard Zeckhauser, 1971'de Harvard Üniversitesi'nde Frank P. Ramsey Siyasi Ekonomi Profesörü oldu. Raiffa'nın kürsüsü, Harvard Business ve Kennedy Okulları arasında ortaktı. Zeckhauser'in koltuğu Kennedy Okulu'ndadır. Partha Dasgupta, 1994'te Frank Ramsey Ekonomi Profesörü ve 2010'da Cambridge Üniversitesi'nde Frank Ramsey Ekonomi Profesörü oldu.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski