Theophrastus

 

Theophrastus büstü

Theophrastus (MÖ 371 - y. MÖ 287) Midilli adasında doğmuş, oradan Atina'ya geçerek çalışmalarını burada yürütmüştür. Aristoteles'in halefi olan Theophrastos, Aristoteles'in ölümünden sonra, Akademi'nin başına geçmiştir. Onun gibi sistemci olmaktan ziyade bir gözlemci ve koleksiyoncu olarak bilinir. Daha çok botanik dalında önemli saptamalar yapan bir doğabilimci, felsefeci, morfoloji bilgisi çok fazla olan Theophrastus'un 500'e yakın bitkinin morfolojik özellliklerini birçoğunu da resimleyerek ortaya koymuş ve Atina'da bir botanik bahçesinde tıbbi bitkileri yetiştirmiştir. Aristoteles'in hayvanlar dünyasıyla ilgili sınıflamasını, bitkileri de kapsayacak şekilde genişletmiştir.

Theophrastos, hipotetik ve ayrık tasımların formüllerini de vererek, mantık alanına da önemli katkılar yapmış olduğu için, bir yandan da Stoacı ve Epikürosçuluğa çıkan yolu hazırlamış biri olarak görülür.

Theophrastus bitkilerin dış görünüşüne bakarak ot, çalı, yarı çalı kavramını ortaya atmıştır. Botanikte kullandığı bazı terimler hala kullanılmaktadır (Vessel = kanal, karpos = meyve). Theophrastus bitkileri tek çenekli (monokotiledon) ve çift çenekli (dikotiledon) olarak da ayırmıştır. Çiçeklerin tozlaşma biyolojisinde erkek ve dişi bireylerin bir araya gelmeden tozlaşmanın oluşamayacağını söylemiştir. Theophrastus botaniğin babası olarak kabul edilir. Myra şehrinde ölmüştür. Myra'da bir zehirli hayvanın ısırmasıyla öldü.

Hakkında bilgi nedir?

Hayatı

Theophrastus hakkındaki biyografik bilgilerin çoğu Laertios Diogenes'in Theophrastus'un ölümünden dört yüz yıldan fazla bir süre sonra yazmış olduğu Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri kitabı tarafından sağlanmıştır.

Eserleri

  • De Causis Plantarum (Bitkiler Üzerinde İncelemeler) (9 cilt)
  • De Historia Plantarum (Bitkilerin Tarihi Hakkında) (2 cilt)

Kaynakça

  • Shields, Christopher (2012). The Oxford handbook of Aristotle. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0190244842.

Historia plantarum, 1549
Historia plantarum, 1549


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski