Black Cat Bar

 

Black Cat Bar
Black Cat'in dış görünüşü. San Francisco Tarih Merkezi, San Francisco Halk Kütüphanesi'nin izniyle

Black Cat Bar veya Black Cat Cafe, Türkçe karşılığı Kara Kedi Bar olan San Francisco, California'da 1906 ayılında açılan ve 1921 yılında kapanan, 1933 yılında yeniden açılan ve başka biri tarafından mahkemenin heteroseksüel şartı nedeniyle işletilmeye başlanan Black Cat Bar, yeni heteroseksüel sahibince 30 yıldır gey cafe olarak işletilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk gey barlarından biridir.

Tarihi

1948 yılında, San Francisco Polis Departmanı ve Alkollü İçki Kontrol Komisyonu, Black Cat Bar'ın artan eşcinsel müşterilerine karşı, bar ve bar patronları alyhine bir homofobik taciz bir kampanyası başlatmış, bar sahibi ve bir eşcinsel olan Stoumen "düzensiz, ahlak dışı ev hayatı yaşamak" gibi suçlarla suçlanmış ve Devlet Denkleştirme Kurulu barın içki ruhsatını süresiz olarak askıya almıştır. 1951 yılında Kaliforniya Yüksek Mahkemesi'ne Stoumen tarafından yapılan itiraz başvurusu mahkeme tarafınca "en az bir heteroseksüel tarafından işletmesi" koşuluyla iyi halden işletmenin açılmasına izin vermiştir.

Polis şiddetine karşı ayaklanma

Stonewall Inn gey barına polisin 28 Haziran 1969'da yaptığı baskına karşı planlanmamış bir dizi gösteriler ve direniş eylemlerinin ardından gerçekleşen Cinsel Devrimden önce varlığı sürdürmüş Black Cat Bar, birçok polis tacizine ve yasal homofobk tutumlara direnmiştir.

1964 tarihinde Cadılar bayramı harici alkolsüz içki servisi yapan bar süresiz olarak kapanmıştır. Yerine restoran tarzı işletme açılmış, 15 Aralık 2007 tarihinde, Black Cat eski yerine anısına bir plaket yerleştirilmiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski