Safari (web tarayıcısı)

 

Safari (web tarayıcısı)

Safari, Apple tarafından geliştirilen ve WebKit motorunu temel alan bir web tarayıcısıdır. İlk kez 2003'te Mac OS X Panther ile birlikte çıkmış, 2007'de iPhone'un çıkmasıyla birlikte iOS cihazlarda mobil sürümü yer almıştır. Apple'ın geliştirdiği tüm cihazların varsayılan tarayıcısıdır. 2007'de çıkan Windows sürümünün geliştirilmesi 2012'de durdurulmuştur.

Bu tarayıcının asıl gayesi Apple'ın Mac OS ile tamamen uyumlu bir ağ tarayıcısına sahip olmasıdır (zira Safari öncesi Mac OS'te Microsoft'un çok eskiden geliştirdiği, uyumsuz bir Internet Explorer sürümü kullanılıyordu).

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

  • Geliştiriciler: Apple
  • Güncel sürüm: 14.0.3
  • İşletim sistemi: macOS, iOS
  • Tür: Web tarayıcısı
  • Lisans: Sahipli ücretsiz yazılım, bazı bileşenleri GNU LGPL
  • Resmî sitesi: https://www.apple.com/safari/

Tarihçe ve gelişimi

Apple Macintosh bilgisayarlar 1997 yılına kadar sadece Netscape Navigator ve Cyberdog web tarayıcıları ile sevk edildi. Mac için Internet Explorer, daha sonra Apple ve Microsoft arasındaki beş yıllık anlaşmanın bir parçası olarak (ve sonrası için) Mac OS 7.1 varsayılan web tarayıcısı olarak yer aldı. Apple, alternatif olarak Netscape Navigator içerecek şekilde devam etmesine rağmen Microsoft bu süre boyunca Mac için İnternet Explorer'ın Mac OS 8 ve Mac OS 9 ile bağlantılı üç büyük sürümünü piyasaya sürdü. Microsoft en nihayetinde, Mac OS X DP4'den Mac OS X v10.2'e kadar piyasaya sürdüğü tüm Mac OS X'lerde varsayılan tarayıcı olarak yer alan ve bir İnternet Explorer 5 sürümü olan Mac OS X'i piyasaya sürdü.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski