Sedat Peker

 

Sedat Peker

Reis Sedat Peker (d. 1 Aralık 1970; Adapazarı, Sakarya), organize suç örgütü kurma iddiası ile hüküm giymiş Türk mafya lideri. Pan-Türkizm temelli politik görüşleri sebebiyle ülkücüler arasında pek çok destekçisi bulunur. Ülkücü olmadığını röportajlarında belirtmiştir. YouTube'dan yayınladığı videolar ile Türkiye'de ve kısmen dünyada gündem olmuştur. Doksanlı senelerde Türkiye'de artan nitelikli mafya oluşumlarının içerisinde yer alması suçlaması ile yargılandı. 1997 ve 1998'de çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalarda mahkeme görevsizlik kararı verdi. 12 Mart 2005'te Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı ve 31 Ocak 2007'de İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda alınan kararda "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "evrakta sahtecilik" gibi suçlardan dolayı toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin uzun tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak cezasının 10 yıldan 5 yıla inmesiyle tahliye edildi.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

 • Doğum adı: Sedat Peker
 • Doğum tarihi: 1 Aralık 1970
 • Doğum yeri: Adapazarı, Sakarya, Türkiye
 • İkameti: Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
 • Milliyeti: Türk
 • Vatandaşlığı: Türkiye
 • Mesleği: İş insanı, mafya lideri
 • Etkin yıllar: 1990–günümüz
 • Hareket: Türk-İslam sentezi, Turancılık, Türkçülük
 • Dini: Sünni İslam
 • Suçlama: Organize suç örgütüne liderlik etmek
 • Evlilik
  • Beyza Peker (b.2001)
  • Özge Peker (e. 2008)
 • Çocukları: 5
 • Ebeveynler: Meryem Peker, Ahmet Peker
 • Akrabaları: Atilla Peker (ağabeyi)
 • Resmî site: sedetpeker.com (Türkiye'de erişime engellenmiştir.)

Hayatı

Ailesi ve işletme kariyeri

Sedat Peker, Kafkas (Dağıstan) asıllı Karadeniz'li bir ailenin oğlu olarak 1 Aralık 1970'te Adapazarı, Sakarya'da dünyaya geldi. Ailesi, 93 Harbi'nde Rusların Kafkaslarda tam hakimiyet sağlaması ve yerli halka göç etmeleri için baskı yapması üzerine önce Batum'a, sonra Anadolu topraklarına göç etmek zorunda kalmıştır. Anadolu üzerinden önce Rize'ye, sonra Adapazarı'na göçmüş ailesinin başta Rize ve Trabzon olmak üzere Elazığ, Erzurum ve Artvin'de akrabaları bulunur.

22 yaşında özel eğitim kurumlarına sahip olmuş Peker, suça eğilimli öğrenciler yetiştirdiği propagandaları yapılması üzerine bu işi bıraktı. Yakın akrabalarından aldığı finansal destek ile Bulgaristan'da kerestecilik işine girişti. Aynı zamanda 2002'de katıldığı Kırmızı Işık programında reklamcılık ve emlakçılık yaptığını da Akif Beki'ye anlatmıştır.

Hapishane hayatı ve suç iddiaları

Peker, ilk kez on yedi yaşında hapishane ile tanışmıştır. Genç yaşta hapis yatmasından dolayı çevresi tarafından Reis diye hitap edilirdi. Peker daha sonra mahkeme kararı ile adının başına Reis ismi ekleterek adını Reis Sedat Peker yaptırır. 1990'da ortağı Bülent Kılıç ile kurduğu bir otomobil bakım firmasının servisinin dolandırılmasından sonra ortağından ayrılmış Peker, yasadışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştı. 1997'de Rize'de kaçakçı Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkmış ve serbest bırakılmış Peker'in iki adamı aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur. "Tehditle tahsilat yapmak", "zorla alıkoymak", "adam öldürmeye azmettirmek" ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirerek 19 Ağustos 1998'de Romanya'dan Türkiye'ye geldi. Eylül 1998'de Peker ve adamları hakkında yedi buçuk seneye kadar hapis istemiyle dava açıldı. On iki sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999'da tahliye edildi. Sekiz ay ve yirmi dokuz gün hapiste tutuldu.

12 Mart 2005'te İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılmış Kelebek Operasyonu kapsamında tutuklandı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava 31 Ocak 2007'de karara bağlandı ve 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Peker ayrıca "örgüt kurma", "tehdit", "iş yeri kurşunlama", "yaralama", "hürriyeti tahdit", "yağma" ve "sahte kimlik kullanma" gibi iddialar ile İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Ergenekon davalarında "silahlı terör örgütü kurma" suçuyla yargılandı. Kelebek Operasyonu davasının bozulan bölümü yeniden karara bağlandı ve Sedat Peker'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylece hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklendi.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi. 10 Mart 2014'te özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve tutukluluk süresi beş yılı aştığı için mevzuat gereği tahliye edildi.

Yardımlar ve sosyal faaliyetleri

Yıllar önce Çeçenler'e yardım ettiğini ancak Rus hükümetinin baskısı ile bu yardımlarının engellendiğini belirtmiştir.

Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015'te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfının (ZEREV) TİM Center'da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. 4 Nisan 2015'te Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katılmıştır. Sedat Peker'in yaptığı yardımlar zaman zaman basına yansımaktadır. Bunların arasında Suriye Türkmenleri'ne dört tır gıda malzemesi yardımı ve Türkmen Dağı Tugayları'na iki tır telsiz, laptop, fotoğraf makinesi ve insansız hava aracı ve 10 adet 4x4 lüks arazi aracı yollanması da vardır.

Basın hayatı ve açıklama videoları

2002 yılında ozturkler.com isimli Turancı bir site oluşturmuş, bunun tanıtımı için ülkenin ileri gelen politikacı, sanatçı ve işadamlarını toplayarak bir tanıtım düzenlemiştir. Peker, 13 Ocak 2016'da geniş katılımlı bir konuşmasında Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzalayan akademisyenlerin katledileceğini söyledi. Bu konuşması nedeniyle yargılandı ancak Temmuz 2018'de beraat etti.

Türkiye'deki 15 Temmuz Olayı'ndan iki hafta sonra Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik desteğini açıkladı. Peker, birkaç yıldır YouTube'da çeşitli siyasi konular hakkında yorum yaptığı bir video-blog yayımcısıdır.

Yakalama kararı ve yurt dışına çıkması (2018–günümüz)

Yurt dışına kaçmasına giden süreç (2018-2019)

12 Mart 2005'te Ergenekon davasından 9 yıl hapis yatan Sedat Peker, 10 Mart 2014'te tahliye edildi. Cezaevinden çıktıktan sonra 5 yıl boyunca iş insanı olarak çalışmalarını sürdürdü. 30 Kasım 2019'da yurt dışına kaçtı. Neden yurt dışına kaçtığına dair farklı iddialar bulunmaktadır.

T24 haber sitesinde köşe yazarı olan eski polis muhabiri Tolga Şardan'a göre olaylar, 2019 yılında yaşanan bir alacak verecek meselesi ile başladı. Emniyet kayıtlarına göre, 2019'da iki iş insanı arasında ticari bir anlaşmazlık çıkıp taraflardan birisi Sedat Peker'i devreye soktu. Devreye giren Peker, karşı iş insanından yüklü miktarda para talep etti. Bu talep karşısında iş insanı İstanbul Adalet Sarayına gidip Peker'den şikâyetçi oldu.

Böylelikle 2014'ten sonra ilk defa 2019'da Sedat Peker hakkında organize suç örgütü liderliği iddiasıyla yeni bir soruşturma açıldı. Belli bir süreçten sonra Peker'den şikâyetçi olan iş insanı, borcunu karşı tarafa ödeyip şikâyetinden vazgeçti. Ancak savcılık dosyayı kapatmayıp dosya üzerinden çalışmaya devam etti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının, İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ni yetkilendirdiği süreçte Peker'le ilgili başka olayların delillerine ulaştı.

Independent gazetesine göre ise ilk soruşturma bir şikayet ile başladı. Gelen şikayeti değerlendiren emniyet mensupları 17 Eylül 2018 - 14 Haziran 2019 tarihleri arasında 10 ay boyunca Peker ve adamlarını teknik takibe aldı.

Yaklaşık 19 ay devam eden soruşturma kapsamında 9 Nisan 2021 tarihinde Peker ve adamlarına bir operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 61 şüpheliden 10’u tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dinlenmeler ve çalışmalar sonucu hazırlanan ve yargı makamlarının talebine rağmen kendilerine ulaştırılmayan dosya ve fezleke, ancak 17 Nisan 2021 tarihinde savcılığa teslim edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı dosyanın kendilerine ulaşmasının ardından 15 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında kırmızı bülten talep etti.

Peker ve adamlarına yönelik bir diğer dosya ise Bursa’da açıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT yayınında “Köfteci Yusuf’a çökeceklerdi” diye anlattığı dosya Köfteci Yusuf olarak bilinen işadamı Yusuf Akkaş’ın 24 Aralık 2019 tarihli şikayeti üzerine açıldı. 25 Aralık’ta emniyetin başsavcılığı bilgilendirmesiyle Peker ve adamları hakkında başka bir soruşturma başladı.

Soruşturma kapsamında 2020 Temmuz ayında düzenlenen operasyonda 18 kişi gözaltına alındı. Peker yurtdışına çıktıktan sonra gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 9’u tutukladı.

Bursa soruşturmasında Sedat Peker ve Erhan Kılıç ilişkisine dair şüphe ortaya çıkınca savcılık resen soruşturmayı genişletti. Dinleme ve elektronik izlemeyi içeren kapsamlı siber raporu ise Sedat Peker yurtdışına kaçtıktan 15 ay sonra 2021 Şubat ayında savcılığa intikal ettirildi.

2020'nin başında Sedat Peker'in yurt dışına kaçtığına dair artan söylemlere karşın Peker, 3 Şubat 2020 tarihinde resmî Instagram hesabında iki aydır Balkan coğrafyasında olduğunu, şu anda ise Karadağ'da ikamet edip üniversite eğitimi için bu ülkede kaldığını söyledi.

Bu yazılı açıklamasından sonra Sedat Peker sosyal medya hesaplarından bir dizi video açıklaması yaptı.

2020'nin başında Sedat Peker'in yurt dışına kaçtığına dair artan söylemlere karşın Peker, 3 Şubat 2020 tarihinde resmî Instagram hesabında iki aydır Balkan coğrafyasında olduğunu, şu anda ise Karadağ'da ikamet edip üniversite eğitimi için bu ülkede kaldığını söyledi.

Bu yazılı açıklamasından sonra Sedat Peker sosyal medya hesaplarından bir dizi video açıklaması yaptı.

18 Ocak 2021 Balkanlardan sınır dışı edilmesi

Sedat Peker, 18 Ocak 2021'de Kuzey Makedonya'nın Üsküp kentinde ikameti kötüye kullanmak nedeniyle tutuklandı ve Kosova üzerinden Türkiye'ye sınır dışı edildi. Ancak Türkiye'ye gelmeyip önce Fas'a sonra Dubai'ye kaçtı. Peker 2 Mayıs 2021 açıklamalarında sınır dışı edilmediğini, vize süresi dolduğu için balkan ülkelerini terk ettiğini söyledi.

Mart 2021 KOM Dairesi toplantıları

Polis teşkilatı bünyesindeki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi (KOM Dairesi), Antalya'da 2021 Mart'ta bünyesindeki tüm birimlerin suç ve suçlularla mücadelesini belirleyip uygulamaya koyacağı esasları belirlemek amacıyla özel gündemli toplantılar dizisi gerçekleştirdi. Toplantıların açılış konuşmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Toplantılar sonucunda Türkiye'deki organize Suç örgütleri hakkında bazı sayısal veriler paylaşıldı. Bu verilere göre Sedat Peker, 253 adamıyla Türkiye'deki üçüncü büyük organize Suç örgütü lideri olarak belirlendi.

Raporda Alaattin Çakıcı 428 adamıyla birinci, Sedat Şahin (Şahinler) 257 adamıyla Türkiye'nin en büyük ikinci büyük suç örgütü lideri olarak verilendi.

9 Nisan 2021 operasyonları

9 Nisan 2021 tarihinde İstanbul'da Sedat Peker ve suç örgütüne yönelik 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. İstanbul'un yanı sıra Ankara, Kocaeli, Trabzon ve Hatay'da düzenlenen operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı fakat Sedat Peker'in yurt dışında bulunduğu ifade edildi. Operasyon kapsamında Sedat Peker’in Beykoz’daki villasında polis ekipleri arama başlattı. Avukatı yaptığı açıklamada Sedat Peker'in bir buçuk yıldan beri yurt dışında olduğunu belirtti. 9 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker, kendisine yönelik operasyonlar sonrası başlattığı video serisinin üçüncüsünü yayınlayarak Dubai'de bulunduğunu ifşa etti ve Türkiye'ye dönmeyeceğini söyledi.

Yakalama Kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2021/100993 numaralı dosyası üzerinden yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği 26/05/2021 tarih ve 2021/6114 sayılı kararıyla derhal yakalanmasına karar vererek Reis Sedat Peker hakkında yakalama emri düzenlemiştir.

YouTube videoları

    Ana madde: Sedat Peker'in YouTube videoları


Peker için politikacılardan açıklamalar

Sedat Peker'in videoları için Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden açıklamalar geldi. CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı:

Devleti yönetememe. Bazı çevrelere teslim olma. Değişik mafya örgütleri var Türkiye'de, bunlar zaman zaman bir araya geliyorlar, zaman zaman da çatışma içindeler. Sedat Peker, yurt dışına giderken bunlar ne kadar suçlu olup olmadığını bilmiyorlar mıydı? Biliyorlardı. Pasaport verildi mi? Verildi. Gönderildi mi? Gönderildi.

İyi Parti genel başkanı Meral Akşener ise dedi ki:

İddialar çok vahim. Ortaya çıkanlar tam bir rezalet. Bu iç içe geçmişlik, hele kokain meselesi. Bir devletin derini, sığı olmaz. Devlet devlettir, kanundur, hukuktur, demokrasidir, kurumdur kurallardır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker'in videolarından sonra iki açıklama yaptı. 9 Mayıs 2021'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sedat Peker açıklamalarına ithafen, "Bir ülkede Ana "Muhalefet Partisi Genel Başkanı, Kırmızı Bülten talep edilen organize suç örgütü yöneticisinin, güvenlik güçlerimize yönelik iftira ve akla sığmayan ithamlarına sığınarak siyaset yapar mı? Acizlik, çürümüşlük..." söyleminde bulundu. 11 Mayıs 2021'de, Cumhuriyet gazetesinin Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'in Mehmet Ağar ile beraber çektirdiği fotoğrafın haberi üzerine Süleyman Soylu resmî Twitter hesabında şu açıklamayı yaptı: "Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en şanlı komutanına çamur atan Cumhuriyet gazetesi; sizin tarihiniz derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir." MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ise direkt Sedat Peker yerine, Sedat Peker açıklaması yapan muhalefet liderlerine atıfta bulundu. 11 Mayıs 2021 tarihinde şu açıklamayı yaptı:

"Asıl mafya, asıl kanun kaçağı, asıl millet düşmanı terör örgütleriyle el ele verenlerin bu kapsamda ne konuşmaya yüzleri ne de insan çıkacak hâlleri vardır. Cumhur İttifakı’nı mafya ile ananlar bozuk maya ve mizaçlarına boyun eğmişlerdir. Türkiye’de çetelerin hükmü bitmiştir. Hukukun üstünlüğü varken mafyanın varlığı düşünülemeyecektir. Türkiye’de mafya düzeni değil, milletin egemenliği hakimdir."

Sedat Peker'in emniyet ve yargı kronolojisi

 • 17 Eylül 2018 - 14 Haziran 2019 İstanbul'da şikayet üzerine Peker ve adamları dinlenmeye başlandı.
 • 30 Kasım 2019: Sedat Peker yurtdışına çıktı.
 • 25 Aralık 2019: Emniyetin başsavcılığı bilgilendirmesiyle Peker ve adamları hakkında Bursa'da Köfteci Yusuf'un sahibi Yusuf Akkaş’ın şikayetiyle soruşturma başlatıldı. 2020 Temmuz ayında gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 9’u tutuklandı.
 • İstanbul merkezli olarak 9 Nisan 2021 tarihinde Peker ve adamlarına gerçekleştirilen operasyonda 61 şüpheli gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10’u tutuklandı. Tüm dosya 17 Nisan 2021 tarihinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.
 • 15 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında kırmızı bülten talep edildi.
 • 26 Mayıs 2021 tarihinde Sedat Peker hakkında yakalama kararı verildi.
 • 16 Ekim 2021'de İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi Sedat Peker'in iddianamesini kabul etti.
 • 29 Aralık 2021 tarihinde mahkemenin ilk duruşması gerçekleşti.

İddianamesi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan, 26 kişinin tutuklu yargılandığı 92 şüphelinin yer aldığı iddianame, 240 sayfadan ibaret olup Cumhuriyet Savcısı Alim Yaşar imzası taşımaktadır.

İddianamede, "Reis Sedat Peker suç örgütü" adı verilen örgütün liderliğini Sedat Peker'in yaptığı 9 kişinin de yönetici olduğu ifade edildi. Yöneticilerin ise Özgür Altay, Ercan Ekşi, Sezgin Yavaş, Celal Cenk Özden, Oğuz Kaan Demirci, Fikret Aydın, Feridun Öncel, Abdullah Süngü ve Ali Aydın'ın olduğu belirtildi. Yöneticilere ek olarak örgütün 45 üyesinden de bahsedildi.

Kırmızı Bülten ile aranan Sedat Peker'e yöneltilen suçlamalar arasında;

 • Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme,
 • Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme,
 • Var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme,
 • Tefecilik
 • ve silahla kasten yaralama yer alıyor.

    Peker'in ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapis cezası istendi.

Barış Akademisyenleri'ne tehdit

2015-16 Şırnak çatışmalarında yaşanan olaylar hakkında 10 Ocak 2016'da yayınlanan Barış İçin Akademisyenler Bildirisi üzerine, Sedat Peker karşı bildiri yayımlamıştır. Bildirisinde tehdit içerikli bir üslup ve nefret dilini kullanmış, akademisyenleri ölümle tehdit etmiştir. Yazısında, "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız." diyerek bildiriye imza atan akademisyenleri tehdit eden Sedat Peker hakkında aynı gün CHP, HDP, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve pek çok gazeteci tepki gösterdi. Ertesi gün yine bu derneğin savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla Peker hakkında soruşturma açıldı. Peker 13 Temmuz 2018 tarihinde hakkında açılan ve 11 yıla kadar hapsi istenen davadan beraat etti. Daha sonra Sedat Peker 9 Mayıs 2021 tarihinde Youtube üzerinden yayınladığı videosunda Barış Akademisyenleri için daha önce söylemiş olduğu sözler hakkında şunları söyledi: "Bildiriyi okudum, baktım 'ya bu bildiri resmen terör örgütünün olduğu bu ülkede, her yerde bombalar patlıyor, öyle bir zamanda yayınladılar ki benim okuduğumdan anladığım terör örgütlerin nefes kazandırmak için. Barış akademisyenliği diye anlamadım. Terör örgütlerine direkt destek anladım. Benden özür dilememi bekliyorlarsa o zaman bir açıklama yapacaklar. İki satır yazı yazsınlar. 'Biz kardeşim terör örgütüne destek için bunu yazmadık' O zaman ben normal özür de dilemeyeceğim 'ya hayvanlık etmişiz hakkınızı helal edin' diyeceğim. Dedim ki 'eğer ki bir gün bizim devletimizi bu terör örgütleri yıkmayı başarırlarsa, polis işlemez olur, askeriye işlemez olursa bakkal Ahmet, kasap Recep bunlar topraklarını korumak refleksiyle mücadeleye başlar' dedim. Ve 'siz onlara destek olduğunuz için sizi bulurlar' dedim. Sonuna da pimi çekilmiş bomba gibi olan o sözü ekledim. Kanlarınızla da 'duş alacaklar veya alacağız' dedim. Yine söylüyorum. Hangi terör örgütüne kim destek verirse versin aynı itikat üzerindeyim ancak bu yazımdan dolayı çocukları eşleri korkmuş olabilir. Onlardan da özür diliyorum."

Mal varlığı

Sedat Peker'in mal varlığı ile ilgili çeşitli spekülasyonlar bulunmaktadır. Peker'in de tutuklu sanık olduğu Ergenekon Davaları sorgulaması esnasında Peker, astronomik mal varlığı ile dikkat çekmiştir. 2011 yılında Ergenekon Davalarında organize suç örgütü mensupluğundan yargılanan Bedirhan Şinal, Sedat Peker'in 3 milyar $ mal varlığına sahip olduğunu iddia etmiştir.

Peker mahkemede bu iddiaları reddedip tek mal varlığının, mevcut İstanbul Kartal Adliyesi'nin bulunduğu arsa olduğunu ve devletin bu arsayı kendisinden 20 milyon dolara satın aldığını açıklamıştır.

Emniyet KOM dairenin organize suç liderleri raporu

Polis teşkilatı bünyesindeki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi (KOM Dairesi), Antalya'da 2021 Mart'ta bünyesindeki tüm birimlerin suç ve suçlularla mücadelesini belirleyip uygulamaya koyacağı esasları belirlemek amacıyla özel gündemli toplantılar dizisi gerçekleştirdi. Toplantıların açılış konuşmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Toplantılar sonucunda Türkiye'deki organize Suç örgütleri hakkında bazı sayısal veriler paylaşıldı. Bu verilere göre Sedat Peker, 253 adamıyla Türkiye'deki üçüncü büyük organize Suç örgütü lideri olarak belirlendi. Raporda Alaattin Çakıcı 428 adamıyla birinci, Sedat Şahin (Şahinler) 257 adamıyla Türkiye'nin en büyük ikinci suç örgütü lideri olarak verilendi. Sedat Peker bu konuyla alakalı 'Ben pastane açılışına 30.000 adamla gidiyorum.' demiştir.

Ödülleri

 • 11 Mart 2015 tarihinde Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfının TİM Center'da düzenlediği Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Sedat Peker'e yaptığı yardımlardan dolayı En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.
 • 30 Kasım 2015 Tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Dünya Karapapak Türkleri 1. Kurultayı ve Kültür Etkinlikleri'nde kendisine Türklük Hakanı Unvanı verildi.
 • 4 Mayıs 2016 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan Türkiye Gençlik Ödülleri'nde En İyi İş Adamı ödülünü aldı.

İsmini değiştirmesi

Peker, Adnan Bulut'un 27 Ekim 2016'daki iddiasına göre isminin başına "Reis" kelimesini ekleterek ismini "Reis Sedat Peker" olarak değiştirmiştir.

26 Mayıs 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada Sedat Peker ile ilgili yakalama kararında geçen Reis Sedat Peker isminin Merkezi Nüfus İdare Sistemi üzerinden alındığı, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir ilave yapılmadığı belirtildi.

Özel hayatı

İlk evliliğini Beyza Peker ile yapmış, 2001 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Celal Han Peker ile Serdar Han Peker adında iki oğlu vardır. İkinci evliliğini Özge Yılmaz Peker ile 2008 yılında yapmıştır. Sedat Peker'in bu evliliğinden Filiz Lina Peker ile Mila Peker isminde iki kızı, Boğaçhan Talha Peker adında bir oğlu vardır. İslam Tarihi, Türk Tarihi, Kafkas Tarihi, kondisyon sporları ve dövüş sanatları ilgi alanları arasındadır.

Hakkında bestelenen şarkılar ve yazılan kitaplar

Şarkılar

 • Kadıköy Acil - "Bir Umuttur Yaşamak"
 • İsmail Türüt - "Reis"
 • İsmail Türüt - "Adam Var Adam Gibi"
 • Gökhan Özen - "Mangal Yürekli Adam"
 • Yusuf Saral - "Reis'im"
 • Herem - "Herem"
 • Adem Demir - "Kafkasya Kartalı"
 • Zeki Balcı - "Reis"
 • Bazor - "Güzel Günler"
 • Burak Öksüzoğlu - "Bir Umuttur Yaşamak"
 • Muharrem Küskü - "Rüzgar Olup Es Reis"

Kitaplar

 • Aynadaki Reis Saygı Öztürk, Bir harf Yayınları ISBN 9799759198366
 • Babalar Koğuşu İsmail Oğuz, Akis Kitap ISBN 9786051291024
 • Jitem'i Ben Kurdum Arif Doğan, Timaş Yayınları ISBN 9786051144030
 • Kafkasyalı (Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları) Muhammet Emin Tokcan, An Yayıncılık ISBN 9789758669028
 • Kayıp Bozkurtlar Tuncer Günay, Timaş Yayınları ISBN 9786051144986
 • Kirli Kramponlar Ecevit Kılıç, Timaş Yayınları ISBN 9786051146348
 • Mafya İmparatorluğu Hakan Türk, Akademi TV. Programcılık ISBN 9789758208296
 • Sedat Peker Çınar Özkan, Kum Saati Yayıncılık ISBN 9786053922698
 • Sedat Peker Kimdir? Hakan Türk, Akademi TV. Programcılık ISBN 9789758208340
 • Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler) Saygı Öztürk, Doğan Kitap ISBN 9786050900354
 • Derin Abiler (A. Çatlı, K. Eken, M. Eymür Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz) Necdet Pekmezci, Kripto ISBN 9786054125692
 • Sedat Peker'in Gerçek Hayatı Hakan Türk, ABC Türk Yayınevi ISBN 9789758208791
 • Hedefteki Adam Sedat Peker Mehmet Özdemir, Nokta Kitap Yayınevi ISBN 9786059980098
 • Geçmişten Günümüze Kabadayılar Çınar Özkan, Kamer Yayınlar ISBN 9789758035748


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski