baça bazi

 

baça bazi

Baça bazı (Farsça: بچه بازی‎‎, kelime anlamıyla "erkek çocuklarıyla oynamak"; بچه baça, "çocuk", ve بازی bazi, "oyun"), Afganistan ve Pakistan'ın bazı bölgelerinde pedofili içeren geniş bir yelpazedeki faaliyetler için kullanılan bir kaba terimdir. Failleri yaygın olarak baça baz (Farsçada "sübyancı" anlamına gelir.) diye adlandırılır. Ergenlik öncesi ve ergen erkek çocuklarının eğlence ve eş cinsel etkinlikler için zengin ya da güçlü erkeklere satıldığı gelenek, belirli ölçüde çocuk pornografisi, cinsel kölelik ve çocuk fuhşu içerebilir. Baça bazinin 21'inci yüzyılda Afganistan ve Kuzeybatı Pakistan'ın çeşitli bölgelerinde uygulandığı bildirilmektedir. Şiddet ve zorlama, bu istismarın yaygın bileşenleridir ve devlet güvenlik güçleri bu geleneğe son veremediklerini belirtmektedir çünkü baça bazi yapan erkeklerin çoğu (eski Kuzey İttifakı komutanları dâhil olmak üzere) güçlü ve iyi silahlanmış savaş ağalarıdır.

The Dancing Boys of Afghanistan adında Afgan Gazeteci Najibullah Quraishi tarafından Clover Film yapımcılıktan çıkan ve Afganistan'daki erkek çocukların ruhsal ve cinsel istismarını konu alan 52 dakikalık bir belgesel bulunmaktadır. 29 Mart 2010'da Birleşik Krallık'taki Kraliyet Sanat Topluluğunda ilk gösterimi yapılmış ve ABD'deki PBS'nin Frontline serisi içinde yayımlanmıştır. Ülkedeki birçok erkek çocuğun köleleştirilerek ruhsal ve cinsel sömürü aracı olarak kullanılmasını konu alan bir yapımdır.

Modern Afgan yasalarında bu uygulama yasak olmasına rağmen ülkede hâlen devam etmektedir. Belgesele göre devletin merkezi otoritesinin görece zayıf olduğu kuzey bölgelerinde daha yaygın olduğu sanılmakla birlikte ülkenin orta ve güneyinde de benzer şekilde yaygındır, yalnızca biraz daha gizli yapılmaya çalışılmaktadır.

Bölge kökenli olup Batı'ya göç etmiş kişilerce bu istismar dünya kamuoyuna açık edilmeye çalışılmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski