Edward Higgins White

 

Edward Higgins White

Edward Higgins "Ed" White II (14 Kasım 1930 - 27 Ocak 1967) Amerikan havacılık mühendisi, ABD Hava Kuvvetleri subayı, test pilotu ve NASA astronotu.

1952'de West Point'ten bir lisans derecesi ile mezun olduktan sonra White, uçuş eğitimine gönderildi ve Batı Almanya'nın Bitburg Hava Üssü'nde 22. Savaş Uçağı Filosuna atandı. Orada F-86 Sabre ve F-100 Super Sabre filolarında uçtu. 1958'de, havacılık mühendisliği okumak için Michigan Üniversitesi'ne kaydoldu. White daha sonra Ohio, Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'nde Havacılık Sistemleri Bölümü için bir test pilotu olarak atanmadan önce Kaliforniya'daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde test pilotu eğitimi aldı.

White, ikinci astronot grubundan biri olarak seçildi. Komuta pilotu James McDivitt'in yanında Gemini 4 pilotu olarak atandı. White 3 Haziran 1965'te, uzayda yürüyen ilk Amerikalı oldu. Daha sonra ilk mürettebatlı Apollo misyonu Apollo 1'in kıdemli pilotu olarak atandı. White, 27 Ocak 1967'de, astronot Virgil "Gus" Grissom ve Roger B. Chaffee'nin yanında, Cape Canaveral, Florida'da Apollo 1 için lansman öncesi test sırasında bir yangında öldü. Gemini 4'teki uçuşu için NASA Üstün Hizmet Madalyası ve ölümünden sonra Kongre Onur Madalyası ile ödüllendirildi.

Astronot Edward White, Gemini 4 görevi sırasında ilk uzay yürüyüşü
Astronot Edward White, Gemini 4 görevi sırasında ilk uzay yürüyüşü yapan Amerikalı astronot oldu.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski