Transgender Avrupa

 

Transgender Avrupa

Transgender Avrupa (İngilizce: Transgender Europe, Kısaltma: TGEU) transgender, transeksüel, cinsiyet değiştirmiş ve diğer aynı görüşte olan insanların, transseksüel insanların haklarını desteklemek için kurduğu, farklı organizasyonların birleşiminden oluşan bir ağdır. "Avrupa Transseksüel Ağı" adıyla 2005 yılında Viyana'da 1. Avrupa Transgender Konseyi sırasında kurulmuştur. Günümüzdeki adı "Transgender Avrupa"dır.

2009 yılından beri, TGEU, "Liminalis" dergisi ile iş birliği içinde, dünyanın dört bir yanında her yıl transfobi nedeniyle öldürülen birçok insanı kayıt altına alan "Trans Murder Monitoring" (TMM) adlı projeyi yürütüyor.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

 • Kısaltma: TGEU
 • Kuruluş: 2 Şubat 2005
 • Yasal statü: Sivil toplum kuruluşu
 • Amaç: Transgender hakları için mücadele etmek
 • Merkez: Kiefholzstr. 2, 12435 Berlin, Almanya
 • Hizmet bölgesi: Avrupa
 • Resmî diller: İngilizce
 • Genel müdür: Julia Ehrt
 • Resmî site: tgeu.org

Tarihi

TGEU, Kasım 2005'te Viyana'da düzenlenen ilk Avrupa Transgender Konseyi sırasında kuruldu ve 14 ay sonra Avusturya'da bir hayır kuruluşu olarak resmiyette kayıt oldu. Uzun yıllar gönüllü bir organizasyon olarak çalışmak TGEU, Avrupa'daki trans topluluğunun meşru sesi olarak kendini duyurmuştur.

TGEU, 2008 yılında ilk bağımsız proje bazlı fonlamasını satın aldı. Bununla birlikte, 2009 yılına kadar ilk proje personellerini almaya başlamıştır. (TvT projesini hayata geçirmek için). 2012'de Dublin'de yapılan Genel Kurul, örgütün yerini Berlin'e taşımaya karar verdi, 2014'te Budapeşte'de yapılan Genel Kurul, Avusturya'daki derneğin kapanmasıyla son buldu.

Bugün, TGEU'nun Berlin'de bir ofisi, altı üyesi ve örgütü yöneten dokuz gönüllüden oluşan bir yönlendirme komitesi var. TGEU, Avrupa'daki savunma çalışmalarını, yerel topluluklarla ve yerel topluluklar içindeki üyelerle ortaklaşa bir şekilde başarıyla sürdürüyor.

Vizyonu

Transgender Avrupa ile, ayrımcılığa maruz kalmayan bir Avrupa öngörülmekte olup, Avrupa'da her kişinin kendi toplumsal cinsiyet kimliğini ve cinsiyetini bir müdaheleye maruz kalmaksızın ifade ederek yaşayabileceği ve trans insanların ve ailelerinin saygı gördüğü ve değer verildiği bir yerde yaşamı öngörüyor.

Amacı

Transgender Avrupa, Avrupa'daki tüm trans insanların eşitliği için çalışır.

TGEU:

 • Avrupa'daki trans insanların sesi olur;
 • Trans insanların insan haklarını savunur;
 • Trans insanların karşılaştığı sorunlara farkındalık yaratır;
 • Güçlü trans hareketlerini destekler;
 • Trans insanların yararına araştırmalar yürütür ve teşvik eder;
 • Uluslararası trans hareketinin aktif bir parçası olur.

Araştırmalar

Trans Cinayetlerini İzleme Trans Murder Monitoring (TMM) projesi, dünya çapındaki trans ve cinsiyet değiştirmiş insanların cinayet raporlarını sistematik olarak izler, toplar ve analiz eder. Trans Murder Monitoring projesi, Transgender Avrupa (TGEU) ve akademik Liminalis (Seks/Cinsiyetin Kurtuluş ve Direnişi) dergisinin iş birliği ile Nisan 2009'da başladı. Liminalis'in editör ekibinin katılımıyla TMM, Transgender Avrupa'nın Eylül 2009'daki "Transvers / Transfobiye Karşı Transfobi" araştırma projesinin bir pilot projesi haline geldi.

Resmi ve Sosyal Haritalama TvT “Resmi ve Sosyal Haritalama” Araştırma projesi, Transgender Avrupa tarafından, tüm dünya bölgelerindeki aktivistler ve uzmanlarla yakın iş birliği içinde yürütülmüştür, bu uzmanlar siyasi süreçler ve fiili hukuki ve sosyal uygulamalarla ilgili etkili kişilerdi. Haritalama içerisindeki kategoriler şunlardır; Yasal cinsiyet tanınması, ayrımcılıkla mücadele yasası, nefret suçu ve sığınma hakkı mevzuatı, cezai sorumluluk, kovuşturma ve devlet destekli ayrımcılık, trans özel sağlık hizmetleri, topluluk ve trans hareketleri, transfobik olayların iyi uygulamaları ve raporları.

Şirketler ve birlikler

Ayrıca bakınız


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski