apraksi

 

apraksi

Apraksi (Türkçe: işlev yitimi), fiziksel yeterliliği ve hareket etme arzusu olmasına rağmen, öğrenilmiş anlamlı hareketleri gerçekleştirme yeteneğinin kaybı olarak görülen bir nörolojik bozukluktur. Sonradan oluşan ya da gelişimsel olan motor planlama bozukluğudur ancak koordinasyon eksikliği, algısal kayıp, ya da basit emirleri anlayamama nedeniyle oluşmaz. Apraksi, dili anlamama veya üretememe bozukluğu olan afazi ya da bir eylemi gerçekleştirme arzusu eksikliği olan abuli ile karıştırılmamalıdır.

 • Uzmanlık: Psychomotor education

{tocify} $title={İçindekiler}

Türleri

Apraksinin çeşitli türleri bulunur:

 • ideomotor (bir motor hareket emrini gerçekleştirememe, örneğin "dişlerini fırçalıyormuş gibi yap " ya da "selam ver" gibi) –doktorlar tarafından en sık karşılaşılan türüdür,
  • uzuv apraksisi, kol ve bacak hareketleri dahil olduğunda,
  • sözel dışı-oral (emir verildikten sonra yüz hareketlerini yerine getirememe, örneğin dudakları yalama, ıslık çalma, öksürme ya da göz kırpma gibi),
 • fikirsel (özel bir hareket için planlama yapamama ya da fikir yürütememe, örneğin, "bu kalemi al ve adını yaz"),
 • uzuv-kinetik (bir uzuv ile hassas hareketler yapamama),
 • sözel (konuşma için gerekli hareketleri planlamada zorluk, konuşma apraksisi olarak da bilinir)
 • yapısal (basit konfigürasyonları kuramama ya da çizememe),
 • okülomotor (gözü hareket ettirme zorluğu)

Her tür, azalan karmaşıklık düzeylerinde test edilebilir; eğer test edilen kişi emirleri uygulayamazsa test eden, hareketi kendisi yapar ve taklit edilmesini ister ya da gerçek bir nesne verilerek (örneğin diş fırçası gibi) kullanması istenir.

Apraksi ile birlikte bir dil bozukluğu olan afazi de görülebilir.

Nedenleri

İdeomotor apraksi hemen hemen her zaman insan beyninin genellikle sol yarıküresinde dilin baskın olduğu bölümlerde lezyonlar sonucu oluşur. Bu hastalarda genellikle apraksiye afazi de eşlik eder.

Tedavisi

Genellikle apraksi olanların tedavisi fiziksel terapi, mesleki terapi veya konuşma terapisi ile oral motor terapi ve intravenöz immunoglobülinden oluşur.

Öngörü

Apraksi olanlar için öngörü çeşitlilik gösterir. Terapi sonucunda bazı hastalar önemli ölçüde, bazıları ise çok az gelişim gösterir. Apraksi olanların bazıları iletişim yardımcılarından yararlanabilir.

TDK sözlük anlamı nedir?

isim, tıp, Fransızca apraxie

Beceri yitimi.

Tıp Terimleri Kılavuzu - 2010

edimsizlik

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü - 2015

İngilizce: apraxia

##(işlev yitimi)##

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü - 2014

İngilizce: apraxia

Felç, motor veya duyusal bozukluk gibi bir neden olmaksızın belirli bir amaca yönelik hareketi istenilen biçimde yapamama.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski