yalıçapkınıgiller

 

yalıçapkınıgiller

Yalıçapkınıgiller (Alcedinidae), gökkuzgunları (Coraciiformes) takımına ait bir kuş familyasıdır.

Familya üyeleri tüm dünyada yayılış gösterirler. Afrika'dan Avustralya'ya kadar olan bölgede bulunurlar. Tek tür Alcedo atthis Avrupa'da ve kuzey Asya'da görülür (İngilizcesi kingfisher). Familyanın kökeninin aslen Asya olduğu sanılmaktadır.

Başları büyük, boyunları kısa, gaga uzun ve kuvvetlidir. Ormanlar ve sulak alanlar yayıldıkları bölgelerdir. böcekler, sürüngenler ve balıklarla beslenirler. Yuvaları toprakta dikine, galeriler şeklinde ya da ağaç kovuklarındadır. Yavrular yumurtadan çıktıklarında çıplaktırlar. Suda yaşayanlar aniden suya dalarlar.

Üreme bölgeleri genel olarak tatlısu kenarlarıdır, kısmen deniz kıyısında da bulunabilir, yuvalarını kum duvarlara açtığı oyuklara yapar.

Bulunduğu yerler Gediz Deltası, İzmir-Bakırçay Deltası, Muğla-Güllük, Muğla-Bodrum, Mersin, Ankara Mogan Gölü ve Eymir gölü'dür. Aynı zamanda Adana'nın Mersin'e doğru yer alan bölümlerinde sulak (su kanalları vb.) alanlarda da yaşar. Ayrıca İstanbul boğazında da görülmüştür. İzmir alsancak pasaport vapur iskelesinin arka duvarında ve körfez içindeki mendirekte de gözlemlenmiştir. Yerli bir kuş türüdür,göç olayı yaşamamaktadır.

Yalıçapkını sulak alanlarda suya dalarak yakaladığı balıklarla beslenir. Ayrıca 1.3 saniyede avını yakalayabilme yeteneğine sahiptir.

Genellikle sesiyle kendini fark ettirir,aynı zamanda havada asılı kalabilen bir kuş türüdür. Dimdik tüner ya da öne doğru eğilir,genellikle uçuş esnasında öter, avlanma esnasında havada asılı kalarak avını tespit eder ve dik bir şekilde dalışa geçerek avını yakalar, avını kolay yutabilmesi için avını baş tarafında yani kılçıklarının yönünde yutar.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması

Yerel adları

Yalı çapkını-mavi çapkın,yalıcı / Denizli

Bahri

Yerel adı: Rivayete göre, kuşu havada asılı kalırken gören yalılarda oturan genç bayanlar "vayy çapkına bak,bizi gözlüyor" demişler ve o günlerden sonra da kuşun adı çapkına çıkmıştır. Ünlü şarkıcı Suavi bu kuşdan esinlenerek yalıçapkını adında bir şarkı da yapmıştır.

yalıçapkınıgiller ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, hayvan bilimi, çokluk

Örneği yalıçapkını olan omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına giren bir familya.

Zooloji Terimleri Sözlüğü - 1963

İngilizce: kingfishers, Fransızca: martins, Almanca: Eisvögel, Latin: alcedo

(Alcedinidae), (Lat. alcedo = yalı çapkını) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının gök-kuzgunlar (Coraciae) alt-takımına giren bir familyası. Başları büyük, gagaları uzun ve kanatları kısadır. Afrika, Güney Avrupa, ve Ön Asyada su kenarlarında yaşarlar. Balık v.b. yerler. Yalı çapkını (Alcedo atthis), İzmir yalı çapkını (Halcyon smyrnensis) iyi bilinen türleridir.

Alcedo caeruleocephala
Alcedo caeruleocephala


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski