sınır

 

sınır

Sınır veya hudut, hükümetler, devletler veya bir ülkenin idari olarak birbirinden bağımsız bölümleri gibi politik varlıkların coğrafî bitiş noktalarını ya da yasal yetki alanlarını tanımlayan bir terimdir.

Eski dönemlerde sınırlar, arada tarafsız bölgelerin bulunduğu ve kesin bir şekilde ayrılmayan bölgelerdi. Suudi Arabistan-Kuveyt sınırında bu durum hâlâ gözlenmektedir. Günümüzdeyse çoğunlukla sınırlar kesin çizgilerle çizilmiştir. Havaalanları, limanlar ve gümrük kapıları da bir çeşit sınır oluşturmaktadırlar. Bu yolla ülkeye giren ve ülkeden çıkan insan, hayvan, para ve mal devletin kontrolü altına alınır. Sınırları geçebilmek için kişilerin pasaport ve isteniyorsa vizeye veya kişi tanımlayıcı belgelere ihtiyaçları vardır. Yabancıların, başka bir ülkenin sınırları içerisinde kalmaları için gerekli özel göçmenlik belgeleri gerekebilir. Hayvanların (ve nadiren insanların) belirli bir hastalığın geçişini engellemek için sınırdan geçmelerine izin verilmeyebilir. Birçok ülke sınırlarından tehlikeli hayvan girişini ve uyuşturucu girişini yasaklamıştır. Eşya, hayvan veya insanların bildirilmeden ve izinsiz olarak sınırdan geçişi yasa dışı kaçak göç olarak adlandırılmaktadır.

Pakistan-Hindistan sınırı
Güvenlik ışıklarıyla aydınlatılan Pakistan-Hindistan sınırı, dünyada uluslararası sınırların gece görülebildiği nadir yerlerden birisidir.

Etimoloji

"Sınır" sözcüğü, Türkçeye Modern Yunancada "sınır ülkesi, serhat, uç" anlamına gelen σύνορον (sínoron) kelimesinden geçmiştir. Bu kelimenin kökeni de Grekçede "komşu, sınırdaş" anlamındaki σύνορος (sýnoros; σύν- [syn-, beraberlik eki] + ὅρος [ʰóros, sınır]) sözcüğüdür. Aynı kelime Sırpça ve Bulgarca "sinor", Farsça "sīnōr" ve Gürcüce "sinori" kelimelerinin de kökenidir.

"Hudut" sözcüğünün kökeniyse Arapçadır. Arapçadaki حدود (ḥudūd) kelimesi, yine sınır anlamına gelen حدّ (ḥadd) kelimesinin çoğuludur. "Had", eskiden Türkçede de kullanılan bir kelime olduğu hâlde günümüzde "haddini bilmek" deyimi dışında kullanımdan düşmüştür.

sınır ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

Rumca

1. isim İki komşu devletin topraklarını birbirinden ayıran çizgi, hudut.

2. isim Komşu il, ilçe, köy veya kişilerin topraklarını birbirinden ayıran çizgi.

3. isim Bir şeyin yayılabileceği veya genişleyebileceği son çizgi, uç:

      Bataklığın sınırı. Ormanın sınırı.

4. isim Bir şeyin nicelik bakımından inebileceği veya çıkabileceği en alt ve en üst yer, limit:

      "Hele bir de birkaç sünger bulabilse artık mutluluğunun sınırı olmayacaktı." - Halikarnas Balıkçısı

5. isim, matematik Değişken bir büyüklüğün istenildiği kadar yaklaşabildiği durağan büyüklük, limit.

6. isim, mecaz Uç, son.

1 Yorumlar

  1. sınırlar güzeldir. Şu saatte kendimle sohbet ediyor, gün içinde başım başkalarının derdiyle ağrımıyor, başkalarının başını dertlerimle ağrıtmıyorsam, az konuşup çok yazıyorsam bu, sınırlar sayesindedir.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski