bilinç kaybı

 

bilinç kaybı

bilinç kaybı ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, tıp

Sinir sistemindeki bir arıza sebebiyle bilincin yitirilmesi; şuur kaybı:

      "Bilinç kaybının kontrolünün tehlike, korku ve ızdırap olarak tanımlanması sürpriz bir şey değildir." - Metin Akkuş

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

İngilizce: delirium

Bilincin aniden ve geçici olarak kaybolmasıyla belirgin zihin bozukluğu, deliryum. Sistemik enfeksiyonlar, beyin tümörleri, zehirlenmeler, hipoksi, hipoglisemi, karaciğer ve böbrek yetmezliği, elektrolit ve asit-baz dengesizlikleri gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü - 2014

İngilizce: unconsciousness

Kişinin kendini ve çevresini algılayamadığı, dışarıdan gelen uyaranları fark edemediği ve tepki veremediği durum. bk.bunama

1 Yorumlar

  1. Bilinçsizlik, benlik ve çevre farkındalığını koruma yeteneği kaybolduğunda ortaya çıkan bir durumdur. İnsanlara ve diğer çevresel uyaranlara karşı tam veya tama yakın bir tepki eksikliği içerir. Travmatik beyin hasarı, beyin hipoksisi (muhtemelen beyin enfarktüsü veya kalp durması nedeniyle yetersiz oksijen), merkezi sinir sisteminin aktivitesini baskılayan kimyasallarla (örneğin alkol, hipnotik ve yatıştırıcı), şiddetli yorgunluk, ağrı, anestezi, şiddetli zehirlenme sonucu ve diğer nedenlerden dolayı bilinç kaybı meydana gelebilir.

    Bilinç kaybı, psikanalitik bilinçdışı kavramıyla, farkındalığın dışında gerçekleşen bilişsel süreçlerle (örneğin, örtük biliş) ve uyku, deliryum, hipnoz gibi değişmiş bilinç halleriyle ve diğer değişmiş durumlarla karıştırılmamalıdır. Kişi, trans ve psikedelik deneyimler de dahil olmak üzere uyaranlara tepki verir.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski