canlı yayın

 

canlı yayın

Canlı yayın, aynı anda kaydedilen ve gerçek zamanlı olarak yayınlanan çevrimiçi akış ortamını ifade eder. İsteğe bağlı video, vlog'lar ve YouTube videoları gibi canlı olmayan medya tekniki olarak yayınlanır, ancak canlı akış gerçekleştirilmez. Sohbet odası aracılığıyla kullanıcı etkileşimi, canlı akışın önemli bir bileşenini oluşturur. Platformlar genellikle yayıncıyla konuşma veya sohbetlere katılma özelliğini içerir. Canlı akış hizmetleri, sosyal medyadan video oyunlarına ve profesyonel spor dallarına kadar çok çeşitli konuları kapsar. Facebook Watch, Facebook Live, Periscope, Kuaishou, Douyu, bilibili ve başka platformlar, videotelefonda olduğu gibi planlanmış promosyonları, ünlü etkinliklerin akışını ve kullanıcılar arasında akışı içerir.

Uygulamalarda ilk canlı yayını Mart 2015 yılında Periscope başlattı. Daha sonra Periscope'un Twitter tarafından satın alınmasından sonra Twitter'e entegre edildi ve Ocak 2016 yılında resmen Twitter'de başlatıldı. Mart 2016 yılında Facebook (önce 90 dakika, daha sonra kesintisiz), Nisan 2016 yılında YouTube Stream, Ocak 2017 yılında ise Instagram canlı yayın özelliğini getirdi.

Twitch gibi siteler, insanların elektronik spor, Let's Play tarzlı oyun veya video oyunları oynamaları için popüler yerler haline geldi. Spor etkinliklerinin canlı yayınlanması yaygın bir uygulamadır.

Video oyunları

Video oyunlarının canlı akışı 2010'larda popülerlik kazandı. Twitch beta Haziran 2011'de kullanıma sunuldu. David M. Ewalt, Twitch'i "video oyunlarının ESPN'si" olarak adlandırdı. Web sitesi 2007'de Justin.tv'den çıktı ve 2014'ün sonlarında 970 milyon ABD doları karşılığında Amazon.com tarafından satın alındı. Önde gelen canlı yayın platformlarından biri olan Twitch'in artık milyonlarca yayıncısı ve yaklaşık iki yüz milyon izleyicisi var. Diğer video oyunu akış web siteleri arasında Azubu ve Hitbox.tv'nin birleşmesinden sonra oluşan Smashcast.tv ve Güney Kore merkezli AfreecaTV yer alıyor. 2015'te YouTube, video oyunu odaklı bir uydu sitesi ve Twitch ile rekabet etmek için tasarlanmış bir uygulama olan YouTube Gaming'i piyasaya sürdü.

Dikkate değer bir canlı yayın etkinliği örneği, Twitch'te düzenlenen bir hayır kurumu hızlı koşu maratonu olan Games Done Quick'tir. İzleyiciler, yayın sırasında bir koşuda karakterleri adlandırma, daha zorlu görevleri tamamlayan koşucular veya ödüller kazanma gibi ödüller için bağışta bulunmaya teşvik edilir. On altı maratonda toplam 10 milyon doların üzerinde para toplanmıştır.

canlı yayın ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim

Olay, gösteri, toplantı, etkinlik vb.nin yaşandığı anda olay yerinden bire bir aktarıldığı yayın; canlı, naklen yayın:

      "Otururuz televizyonun başına, bu canlı yayını izleriz." - Muzaffer İzgü

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü - 1981

Türkçe: naklen yayın, dış yayın, İngilizce: live relay (broadcast, programme, presentation, production, transmission, television), telecast, Fransızca: émission en direct, programme en direct, Almanca: Liveprogramm, Liveübertragung, Livesendung, Direktübertragung, Direktsendung, Originalübertragung

TV. Daha önceden herhangi bir gereç üzerine saptanmamış, işlikte ya da işlik dışında gerçekleştirildiği, alıcıyla saptandığı anda yayına verilen izlenceler için kullanılan terim. Dolaylı yayının karşıtı.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski