Yengeç Burcu

 

Yengeç Burcu

Yengeç, yerküreden bakıldığında, Yengeç takımyıldızı; Başak, Aslan, İkizler, Küçük köpek, Sextant ve Su yılanı takım yıldızları arasında yer alır. Yengeç'in içinde bulunan yıldızlardan en çok bilineni "Asellus Australlis"tir, bu yıldız 2007 yılına yaklaşık 136 ışık yılı uzaklıktadır. Bulutsuz küme halinde bulunan "Praesepe" yerküreye en yakın olanıdır. Yengeç burcu olan insanlar,gücünü Ay'dan alır. Ay'ın dolunay halinde olduğu zaman en güçlü oldukları zamandır.

Yengeç burcu logosu

Zodyak SembolüYengeç
Doğum Tarihleri22 Haziran - 22 Temmuz
TakımyıldızıYengeç
Zodyak ElementiSu
Zodyak DörtlüsüÖncü
GezegeniAy
Zararlı KonumSatürn
Etkili GezegeniJüpiter

Eserlerde Yengeç

Marcus Manilius'un astrolojinin esaslarını kaleme aldığı beş ciltlik Astronomica adlı eserde Yengeç burcunun özellikleri şu şekilde yer almaktadır:

Herkesin gördüğü ama kendisi istemezse kimsenin ulaşamadığı bir kadın misali ortalıkta dolanan "talih" bu burcun insanını pek sever. Hububat fiyatlarını gözlemler. Bir bölgeden ucuza alır bir başka bölgede pahalıya satar. Böylece birbirini pek tanımayan bölgeleri ticaretle birbirlerine bağlamış olur. Güneşin altında zenginliğine zenginlik katacak malları arar durur, bunun ödüllü de çarçabuk alır. Doğuştan zekidir, kavgayı sevmez ama çıkarı söz konusu olduğunda savaşı bile göze alır. Daha fazla kazanç elde edebilmek için seve seve Jüpiter'e yakardığı saatleri artırabilir.

Yengeç Burcu hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

özel

1. isim, gök bilimi Zodyak üzerinde İkizler Burcu ile Aslan Burcu arasında bulunan takımyıldızın adı; Yengeç, Seretan.

2. isim 23 Haziran-22 Temmuz tarihleri arasında doğan insanları etkisi altına aldığına inanılan burç; Yengeç.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski