Dünya Gıda Programı

 

Dünya Gıda Programı logosu

Dünya Gıda Programı (World Food Programme, WFP), Birleşmiş Milletler'in gıda yardım programı ve açlıkla mücadele ile gıda güvenliği alanında dünyanın en büyük insani yardım kuruluşudur. WFP'ye göre 2019 yılında 88 ülkeden 97 milyon insana yardım ulaştırıldı. WFP'nin amacı savaş, doğal afet, kıtlık ve benzeri acil durumlarda insanlara gıda desteği yapmak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Grubu'nun bir üyesi ve yürütme kurulunun parçasıdır.[1] WFP için 2030 yılında kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında da olan açlığa son vermek öncelikli hedeftir. WFP 2020 yılında yaptığı çalışmalarla Nobel Barış Ödülünü kazandı.

Dünya Gıda Programı

Kuruluşu: 19 Aralık 1961
Türü: WFP
Yasal durumu: Etkin
Merkezi: Roma, İtalya
Başkanı: David Beasley

Dünya Gıda Programı'nın Tarihi

WFP, 1960 yılında gerçekleşen Gıda ve Tarım Örgütü konferansından sonra ABD Food For Peace programının direktörü George McGovern'ın önerisiyle kuruldu. WFP ilk çalışmalarını 1963 yılında deneysel amaçlarla gerçekleştirdi ve Sudan'daki Wadi Halfa'da halka gıda yardımı yaptı. 1965 yılından itibaren Dünya Gıda Programı kalıcı olarak çalışmaya devam etti.

Dünya Gıda Programı'nın Kaynakları

WFP çalışmalarını hükûmetler, şirketler ve özel bağışçılardan elde ettiği kaynaklarla finanse ediyor. 2018 yılındaki toplam finansmanı 7,2 milyar ABD dolarıydı ve bunun en büyük bağışçıları ABD (2,5 milyar dolar) ve AB (1,1 milyar dolar) idi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski