yaygın anksiyete bozukluğu

 

yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu (İngilizce: Generalized Anxiety Disorder veya GAD), bir anksiyete bozukluğudur. Ancak diğer anksiyete bozukluklarından farklı olarak kişinin belirli durum veya konudan dolayı endişe duymasından ziyade çok çeşitli sayıda konu ve nedenlerden dolayı duyduğu yaygın, kronik ve uzun vadeli bir anksiyete durumudur.

Anksiyete aslında herkesin yaşamında karşılaştığı normal bir duygudur. Bir sınavdan önce heyecanlanmak, tehlikeli bir yolda araba kullanmaktan endişe duymak normal bir durumdur. Normal anksiyete insanların gelecekteki sorunları önceden tahmin ederek daha iyi hazırlık yapmasına yardımcı olur. Ancak anksiyetenin kişinin yaşamına egemen olması ve kişinin kontrolünden çıkması durumunda anksiyete bozukluğundan söz edilebilir. Yaygın anksiyete bozukluğundan etkilenen kişilerde kaygı ve endişe günün çok büyük bir kısmını kapsayabilir. Mesleki ve ailesel sorunlar ortaya çıkar. Kişinin gündelik işlevlerini yerine getirmesi zorlaşır.

Yararlı olduğu ortaya çıkan ilaçlar arasında duloksetinin, pregabalin, venlafaksin ve essitalopram yer alır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Yaygın anksiyete bozukluğu hakkında bilgi nedir?

Uzmanlık: Psikiyatri

Belirtiler: Aşırı kaygı, huzursuzluk, uyumada sorun, yorgun hissetme, sinirlilik, terleme, titreme

Komplikasyon: Depresyon, kardiyovasküler hastalıklar, intihar

Tedavi: Davranış terapisi, ilaçlar

Sıklık: % 3–5 (ömür boyu yaygınlık)

Belirtileri

Aşağıdaki 6 koşuldan en az 3 tanesinin 6 ay veya daha uzun bir süre boyunca bir kişide geçerli olması halinde yaygın anksiyete bozukluğu tanısı yapılabilir:

  • Yorgunluk, halsizlik
  • Konsantrasyon güçlüğü, geç algılama
  • Sürekli olarak kaygı duyma
  • Kas gerginliği
  • Kolayca sinirlenme veya öfke duyma
  • Uyku bozuklukları, kâbus görme veya görme korkusu

Bu koşulların yanı sıra hastalarda kolayca irkilme, ağız kuruması, görme bozuklukları, kulaklarda uğuldama, kalp çarpıntısı, sıkça idrar yapma, bağırsak hareketlerinde bozukluk gibi belirtiler de görülebilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu ile ilgili videolar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski